Fotorelacja | Spacer dla osób uchodźczych po Muranowie

22 maja odbył się czwarty spacer dla osób uchodźczych z Ukrainy organizowany przez Muzeum Getta Warszawskiego – tym razem po Muranowie. Poprowadziła go specjalistka Działu Edukacji Masza Makarowa.

fot. Robert Wilczyński

Muzeum Getta Warszawskiego kontynuuje cykl spacerów varsavianistycznych dla osób uchodźczych z Ukrainy. Tym razem przeszliśmy się po warszawskiej dzielnicy Muranów i jej okolicach.  W bramach tych powojennych bloków znaleźliśmy murale, które opowiadają historię Muranowa. Zwiedziliśmy miejsca, które były świadkami powstania w getcie warszawskim w 1943 roku, przedwojennej historii żydowskiej Warszawy i współczesnego życia żydowskiego. Znaleźliśmy fragmenty starych ulic, pomniki, które pojawiły się tuż po II wojnie światowej i całkiem niedawno.

Nie pominęliśmy i innych ciekawych miejsc – przeszliśmy się po pięknym Ogrodzie Krasińskich, zobaczyliśmy nowoczesny gmach Sądu Najwyższego i pomnik bojowników powstania warszawskiego, zajrzeliśmy również na chwilę do kościoła greckokatolickiego. Po drodze zobaczyliśmy fontannę, którą przenoszono z miejsca na miejsce, współczesne kariatydy, a także kolorowe pegazy, małpy na Pałacu, pomnik bezdomnych i wiele innych. Zlokalizowaliśmy jeden z pierwszych wieżowców w Warszawie stojący na miejscu synagogi oraz miejsce, w którym mieszkał twórca języka esperanto Ludwik Zamenhof. Wreszcie, znaleźliśmy pomniki Bohaterów Getta Warszawskiego, które pojawiły się na ruinach Warszawy.

Spacer w języku rosyjskim poprowadziła specjalistka Działu Edukacji MGW Masza Makarowa – historyczka, przewodniczka po Warszawie, autorka bloga Warszawa na pamięć (@warsaw.to.remember) i doktorantka UW.

Osoby zainteresowane przyszłymi wycieczkami miejskimi, zarówno po polsku, jak i po rosyjsku, zachęcamy do śledzenia naszej strony oraz FB Muzeum. Spacery dla osób uchodźczych odbywają się w każdą niedzielę o godz. 11:00.

Dziękujemy wszystkim za przybycie!