Fotorelacja | Noc Muzeów 2022

14 maja podczas Nocy Muzeów w Warszawie odbył się spacer varsavianistyczny śladami małego getta, poprowadzony przez Maszę Makarową z Działu Edukacji MGW.

fot. Robert Wilczyński

Noc Muzeów to coroczne wydarzenie, podczas którego muzea, galerie sztuki, jak i rozmaite instytucje kulturowe oraz państwowe udostępniają swoją przestrzeń nieodpłatnie zwiedzającym. Inicjatywę podjęło również Muzeum Getta Warszawskiego, organizując spacer varsavianistyczny śladami małego getta. Zainteresowanie przekroczyło nasze najśmielsze oczekiwania – w wycieczce udział wzięło ok. 100 osób. Bardzo dziękujemy wszystkim za przybycie!

Masza Makarowa – specjalista Działu Edukacji MGW, historyczka, przewodniczka po Warszawie, autorka bloga @warsaw.to.remember i doktorantka UW – poprowadziła grupę następującą trasą: spod wejścia na teren dawnego Szpitala Dziecięcego im. Bersohnów i Baumanów przy ul. Siennej 60 do skrzyżowania z Twardą, potem ulicą Złotą, a stamtąd z powrotem na ul. Sienną. Jednym z najważniejszych punktów ponad dwugodzinnego spaceru był zachowany fragment domu modlitwy cadyka z Góry Kalwarii Icchaka Meira Altera. Ponadto, w programie pojawiło się również: kilka fragmentów zachowanych murów getta, w tym też taki, który nie jest oznakowany, ale przetrwał wojnę; nowe rozwiązania architektoniczne, w których używa się ostańców z terenu byłego getta; słynna kamienica pod Żaglowcem na Siennej; budynek, w którym mieściła się jedyna legalnie działająca uczelnia w getcie; kamienica, w której urodził się i mieszkał przed wojną kompozytor Mieczysław Wajnberg; jeden z najnowszych murali poświęconych żydowskiej Warszawie – na tyłach przedwojennej kamienicy.

Varsavianistów, amatorów wycieczek miejskich, jak i wszystkie osoby zainteresowane historią przedwojennej Warszawy oraz jej społeczności żydowskiej zapraszamy na następne spacery varsavianistyczne Muzeum Getta Warszawskiego. W każdą niedzielę organizujemy wycieczkę w języku rosyjskim dla osób uchodźczych z Ukrainy po różnych częściach centrum miasta, z kolei w trzecią niedzielę każdego miesiąca – spacer dedykowany wyszczególnionym zagadnieniu bądź miejscu związanym z funkcjonowaniem społeczności żydowskiej w Warszawie. Zachęcamy do śledzenia naszej strony oraz FB Muzeum.