Dyżury archeologiczne w październiku
Teren wykopalisk archeologicznych przy dawnej ulicy Miłej będzie dostępny do zwiedzania tylko w weekendy do końca października. Dyżury archeologiczne będą się odbywały w soboty i niedziele w godzinach 11:00 – 16:00. Zapraszamy!
Podczas prac archeologicznych badacze znaleźli kilka tysięcy artefaktów, w tym obiekty kultu religijnego, takie jak tefilin, fragmenty żydowskich modlitewników oraz naczynia do rytualnego obmywania rąk. Dotarli też do zasypanych piwnic XIX-wiecznych kamienic, które zostały zniszczone podczas powstania w getcie warszawskim lub po jego zakończeniu. Odkopano piwnice kamienic mieszczących się przy ulicy Miła 18/ Muranowska 39 oraz Miła 20/ Muranowska 41. Przy Miłej 20 / Muranowskiej 41 odsłonięto fragmenty konstrukcji, które według wszelkiego prawdopodobieństwa stanowiły część tzw. Bunkra Anielewicza.
Schron, mieszczący się przy dawnej Miłej 18, najpierw wykorzystywany był przez szmuglerów, którzy starali się dostarczać niezbędne zaopatrzenie do getta, oraz tych, którzy mogli pozwolić sobie na wykupienie miejsca w takiej kryjówce. Następnie, podczas powstania w getcie warszawskim, służył jako siedziba sztabu Żydowskiej Organizacji Bojowej. To właśnie tu pod koniec powstania ukrywało się dowództwo ŻOB, między innymi Mordechaj Anielewicz. 8 maja 1943 roku, otoczeni przez Niemców i pozbawieni możliwości dalszej walki, popełnili zbiorowe samobójstwo.