Fotorelacja | Zakopanie kapsuły czasu

18 kwietnia w ogrodzie dawnego Szpitala Bersohnów i Baumanów odbyła się uroczysta ceremonia umieszczenia w ziemi kapsuły czasu, która ma przekazać wiedzę o Muzeum kolejnym pokoleniom.

Zakopanie kapsuły czasu ma też symbolicznie zainicjować początek budowy fizycznej siedziby Muzeum Getta Warszawskiego, która znajdować się będzie w dawnym budynku Szpitala Bersohnów i Baumanów.

„Jest symbolem budowy instytucji mającej za zadanie upamiętnianie powstania i getta – losu, który Niemcy zgotowali Żydom, w tym także polskim Żydom. Powstanie miało na celu walkę o godną śmierć, a więc udowodnienie, że człowiek może zachować najwyższy poziom człowieczeństwa w najbardziej tragicznych okolicznościach” – powiedział o kapsule czasu podczas ceremonii Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński.

W uroczystości udział wzięli również: dyrekcja Muzeum Getta Warszawskiego; Ocalały z getta warszawskiego Wacław Kornblum, autor publikacji „Wspomnienia. Moja wersja” i członek Rady Muzeum; Anna Stupnicka-Bando, Prezes Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych wśród Narodów Świata i członkini Rady Muzeum; Ewa Kantor Majewska, która przemówiła w imieniu swojej matki Zofii Majewskiej – córki dyrektora administracyjnego Szpitala Bersohnów i Baumanów Henryka Kroszczora urodzonej na terenie Szpitala w 1927 r.; członkini Rady Muzeum Małgorzata Naimska oraz Wiceprezes Zarządu Poczty Polskiej Wiesław Włodek.

W kapsule czasu Muzeum Getta Warszawskiego znalazły się m.in.: akt powołania Muzeum oraz aktualny statut, pierwsze szkice architektoniczne budynku przyszłego muzeum, przesłanie od Rady Muzeum, pamiątki od darczyńców i gości specjalnych oraz pendrive z nagraniami osób, które zagrały ważną rolę w rozwoju instytucji – między innymi Mariana Turskiego oraz Zofii Majewskiej, a także wywiad z Dyrektorem MGW Albertem Stankowskim.

Kapsuła została umieszczona pod jedynym zachowanym na dziedzińcu Szpitala przedwojennym drzewem. Została zakopana na niewielkiej głębokości – tak, aby możliwe było jej wykopanie po upływie dwudziestu lat, kiedy obchodzona będzie 100. rocznica Powstania w Getcie Warszawskim.