81. rocznica powstania w getcie warszawskim

19 kwietnia 1943 roku wybuchło powstanie w getcie warszawskim – największy zbrojny akt oporu ludności żydowskiej. Pod pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie 0 godzinie 12:00 odbyły się uroczystości upamiętniające bojowników i ludność cywilną, bohaterów heroicznego zrywu.

W obchodach wzięli udział przedstawiciele środowisk żydowskich, Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, władz państwowych i samorządowych oraz instytucji kultury. Muzeum Getta Warszawskiego reprezentowali m.in. dyrektor Albert Stankowski oraz zastępczyni dyrektora ds. naukowych i wystawienniczych Katarzyna Person.

Następnie spod Pomnika Bohaterów Getta wyruszył Marsz Pamięci, którego uczestnicy złożyli kwiaty przy miejscach pamięci związanych z gettem warszawskim.

„Większość była za powstaniem. Przecież ludzkość umówiła się, że umieranie z bronią jest piękniejsze niż bez broni. Więc podporządkowaliśmy się tej umowie. Było nas wtedy w ŻOB-ie już tylko dwustu dwudziestu. Czy to w ogóle można nazwać powstaniem? Chodziło przecież o to, żeby się nie dać zarżnąć, kiedy po nas z kolei przyszli. Chodziło tylko o wybór sposobu umierania – opowiadał Hannie Krall Marek Edelman, ostatni dowódca powstania w getcie warszawskim. – Odprowadziłem 400 tysięcy ludzi na śmierć… Ci ludzie, którzy poszli do komór gazowych, zachowali się nie mniej bohatersko niż ci, którzy walczyli z bronią w ręku.”