Webinarium | „Niemcy a opór żydowski“

Zapraszamy na webinarium „Niemcy a opór żydowski. Opowieść o skomplikowanej percepcji, 1940-2020“ z udziałem prof. dr. hab. Stephana Lehnstaedta z Touro University w Berlinie. Spotkanie odbędzie się 17 maja o godz. 18:00 na platformie Zoom pod linkiem: https://zoom.us/j/97667476745.

W ideologii narodowego socjalizmu Żydzi byli uważani za słabych, ale jednocześnie przebiegłych i niebezpiecznych. W czasie II wojny światowej równanie oporu sowieckiego i żydowskiego było niemal typowe. I choć obawiano się (rzekomo żydowsko-sowieckich) partyzantów, Niemcy zawsze byli zdziwieni, kiedy faktycznie dochodziło do prawdziwego żydowskiego oporu – na przykład powstania w Warszawie, Treblince czy Sobiborze.

Po wojnie Niemcom trudno było poradzić sobie z historiami tych i podobnych zrywów zbrojnych. Szczególnie w odniesieniu do Żydów ukształtował się obraz biernych ofiar, którym opór najzwyczajniej nie pasował. A nawet więcej: jeśli Żydzi stawiali opór w obliczu przytłaczającej przewagi, o czym to świadczyło względem niemieckiego oporu?

W czasie webinarium w oparciu o przeprowadzone badania prof. Lehnstaedt opowie o perspektywie niemieckiej w odbiorze i ocenianiu oporu żydowskiego w latach 30. XX wieku, w czasie drugiej wojny światowej oraz w latach powojennych.

Stephan Lehnstaedt jest badaczem i wykładowcą akademickim, profesorem Touro University w Berlinie. Pracował w Instytucie  Historii Współczesnej w Monachium oraz w Niemieckim Instytucie Historycznym w Warszawie, prowadził wykłady gościnne w Uniwersytecie Humboldtów w Berlinie oraz w Londyńskiej Szkole Ekonomii i Nauk Politycznych. W 2015 r. został odznaczony medalem “Powstanie w Getcie Warszawskim” Stowarzyszenia Żydów Kombatantów i Poszkodowanych w II Wojnie Światowej. Jego monografia „Czas Zabijania. Bełżec, Sobibór, Treblinka i Akcja Reinhardt” ukazała się w języku polskim w 2018 roku.

Moderatorką webinarium będzie Maria Makarowa z Działu Edukacji Muzeum Getta Warszawskiego. Zapewniamy tłumaczenie z języka angielskiego na polski. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Spotkanie wpisuje się w cykl comiesięcznych webinarów związanych tematyką z obchodami 80. rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim, których organizatorem jest Muzeum Getta Warszawskiego. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.