Fotorelacja | Koncert chanukowy w Filharmonii Narodowej

21 grudnia w Filharmonii Narodowej w Warszawie odbył się koncert chanukowy zorganizowany przez Żydowski Instytut Historyczny we współpracy z Muzeum Getta Warszawskiego, Chabad Lubawicz Polska oraz Towarzystwem Społeczno-Kulturalnym Żydów w Polsce.

Przed koncertem na scenie Filharmonii odbyła się uroczysta ceremonia zapalania świec chanukowych, w której udział wzięli: rabin Szalom Dow Ber Stambler, ambasador Izraela w Polsce Yacov Livne, dyrektor Muzeum Getta Warszawskiego Albert Stankowski oraz dyrektorka Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma Monika Krawczyk.

W programie koncertu znalazły się Uwertura Kandyda oraz Tańce symfoniczne (z musicalu West Side Story) Leonarda Bernsteina, Koncert na fortepian i orkiestrę kameralną Władysława Szpilmana oraz Rapsodia na tematy mołdawskie op. 47 Mieczysława Wajnberga. Utwory te wykonała orkiestra symfoniczna Filharmonii Narodowej pod batutą Macieja Tomasiewicza. W koncercie uczestniczyli również pianista Piotr Sałajczek i skrzypaczka Maria Sławek.

Chanuka (inaczej Święto Świateł) to święto nawiązujące do wydarzeń sprzed 2 tysięcy lat, kiedy powstańcy Judy Machabeusza pokonali wojska hellenistycznej dynastii Seleucydów i oczyścili Świątynię Jerozolimską z pogańskich bóstw. W tym czasie doszło do cudownego wydarzenia. Jednodniowy zapas oliwy, niezbędnej do oświetlenia świętego przybytku, wystarczył na całe osiem dni. Światło uznano za znak Boskiej obecności w świątyni. Na pamiątkę tego wydarzenia Żydzi zapalają świece przez osiem kolejnych dni, wypowiadając błogosławieństwo i odśpiewując chanukowy hymn Maoz Cur.

W tym roku Chanuka trwa od 18 do 26 grudnia.