Ambasador USA z wizytą na wykopaliskach

2 listopada 2022 roku Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Mark Brzeziński był gościem Muzeum Getta Warszawskiego. Ambasadorowi towarzyszyły: Emily Martinez Roca, Sekretarz ds. Praw Człowieka oraz Jeanne Briganti, Sekretarz ds. Kultury z Ambasady USA w Warszawie.

Goście odwiedzili teren wykopalisk przy ulicy Miłej 2 (dawniej Miłej 18) oraz Szpital Bersohnów i Baumanów przy ulicy Siennej 60/Śliskiej 51 – docelową siedzibę Muzeum Getta Warszawskiego. O wykopaliskach, które Muzeum Getta Warszawskiego prowadzi na warszawskim Muranowie, opowiedział im dr Jacek Konik, archeolog z Działu Naukowo-Badawczego MGW.

„Nawet stojąc tutaj i widząc ruiny tych budynków, czuję, jakbym był świadkiem tych wydarzeń, jakbym cofnął się w czasie i poczuł obecność wszystkich tych ludzi, którzy tu zginęli. Wasza inicjatywa jest niezwykle ważna” – powiedział Mark Brzezinski, oglądając odsłonięte piwnice dawnych kamienic przy ulicy Miłej.

Ambasadorowi towarzyszył dyrektor Muzeum Getta Warszawskiego Albert Stankowski. Opowiedział o najbliższych planach muzeum, koncepcji wystawy stałej i podkreślił, że znalezione na wykopaliskach obiekty będą mieć szczególne znaczenie w nauczaniu młodzieży o Holokauście: „Mamy zachować tę wiedzę dla przyszłych pokoleń. My wciąż pamiętamy Ocalałych z Holokaustu, jednak następne pokolenia już nie będą miały tego przywileju”.

Ambasador odwiedził również Kopiec Anielewicza i oddał hołd bohaterom getta warszawskiego. Następnie udał się do dawnego Szpitala Dziecięcego im. Bersohnów i Baumanów — przyszłej siedziby Muzeum Getta Warszawskiego, gdzie poznał historię unikatowego, zabytkowego kompleksu budynków i obejrzał wydobyte podczas wykopalisk na Muranowie artefakty.

„Ważne jest, by ludzie zobaczyli te obiekty, które są świadkami nie tylko historii, ale i czyjegoś życia. Stanowią dowód na to, że przeszłości nie można tak po prostu wymazać. Do tego właśnie dążyli naziści – próbowali pozbawić ludzi ojczyzny i tożsamości narodowej. To piękne, że teraz przywracacie pamięć o nich” – powiedział po wizycie w szpitalu. – „Możliwość oglądania tych wszystkich obiektów jest fascynująca, skłania do refleksji nad współczesną Polską. Zyskujemy wgląd w historię kraju, wiemy przez co przeszła Polska i gdzie znajduje się dzisiaj, a także jak splatają się jej przeszłość i przyszłość”.

Mark Brzezinski odniósł się również do zbliżającej się 80. rocznicy powstania w getcie warszawskim, podkreślając wagę tego wydarzenia, nie tylko dla Polski, ale też dla całego świata. Wyraził też nadzieję na kolejne spotkania z Muzeum Getta Warszawskiego oraz życzył powodzenia w dalszej części badań. „Dziękuję za zaproszenie. Ta wizyta jest dla mnie wielkim zaszczytem” – zaznaczył.

Wykopaliska na terenie byłego getta warszawskiego. Nagranie z drona