Jest najbardziej znanym dzieckiem twórcy międzynarodowego języka esperanto, słynnego Ludwika Zamenhofa. Była jedyną bahitką w getcie warszawskim. Została zamordowana w wieku zaledwie 38 lat w…
Działaczka niepodległościowa i społeczna, uczestniczka irredenty polskiej przed I wojną światową i akcji wspierającej Legiony Polskie, członkini Polskiej Organizacji Wojskowej, odznaczona Medalem Niepodległości
Lwowska działaczka społeczna i niepodległościowa, uczestniczka akcji wspierającej Legiony Polskie i pomocy legionistom internowanym przez austriackiego zaborcę w obozie w Huszt, odznaczona Medalem Niepodległości
Udział kobiet w działalności niepodległościowej przed I wojną światową i w czasie jej trwania, a później w walce o granice Rzeczypospolitej, nie miał charakteru masowego…
Była jedną z najważniejszych postaci w środowisku powojennej emigracji. Razem z mężem Zygmuntem Hertzem oraz Jerzym Giedroyciem prowadziła Instytut Literacki, czyli słynną paryską „Kulturę”. Ten…
Była młodszą i jedyną siostrą jednego z najbardziej znanych polskich poetów, Juliana Tuwima. Sama pisała piękne wiersze. Najbardziej jest jednak znana jako wybitna tłumaczka słynnego…
W naszym cyklu „ONE” przypominamy ważne postaci kobiet pochodzenia żydowskiego, które w XX wieku silnie wpłynęły na kształt polskiej kultury. Irena Szymańska była bardzo znaną…
W naszym cyklu „ONE” przybliżającym sylwetki zasłużonych dla polskiej kultury żydowskich kobiet przypominamy postać znakomitej polskiej aktorki Ryszardy Hanin. Pochodziła z zamożnej rodziny żydowskiej ze…
„Zostało po niej zaledwie kilka recenzji, krótki biogram w Wikipedii, sceniczne zdjęcia i dwa przedwojenne filmy, w których zagrała zabawne epizody. To bardzo mało jak…
Jest jedną z najbardziej wzruszających postaci w dziejach polskiej kultury. Dla swojego ukochanego męża poświęciła karierę aktorską. Potem przeżyła z małym dzieckiem ciężkie zesłanie do…