„Podcast jako narzędzie do badań nad Holocaustem” | Galina Lochekhina

Prezentujemy nagranie wykładu Galiny Lochekhiny „Podcast jako narzędzie do badań nad Holocaustem”, odczytanego podczas webinarium „Wokół traumy Holokaustu”, które odbyło się 19 listopada 2022 roku.

Galina Lochekhina jest autorką pomysłu i producentką podcastu „The Holocaust: Three generations”, który ukazał się  w kwietniu 2022 roku. Każdy odcinek opowiada historię o tym, jak Zagłada wpłynęła na życie Ocalałych i ich potomstwo. Poprzez połączenie nagranych (głównie przez Shoah Foundation) świadectw nieżyjących już Ocalałych, z nowymi wywiadami przeprowadzonymi z ich dziećmi i wnukami, podcast zestawia doświadczenia trzech pokoleń przedstawiających swoje spojrzenie na wspólną trudną przeszłość. Splot opowieści tworzy unikalną kompozycję głosów i narracji, niespotykaną wśród podcastów o tematyce związanej z Holokaustem. Jako imitacja rozmowy wielopokoleniowej, podcast zaprasza trzy pokolenia do wspólnej refleksji nad najbardziej intymną i często bolesną częścią ich doświadczeń.

W swoim wystąpieniu Galina Lochekhina opowiada o wprowadzeniu podcastu jako narzędzia w edukacji o Holokauście, zrozumieniu psychologicznych konsekwencji przeszłości i zastosowaniu podcastu jako formy upamiętnienia.

Webinarium „Wokół traumy Holokaustu” zostało zorganizowane przez Muzeum Getta Warszawskiego i Wydział Nauk Społecznych SWPS. Prelegentki i prelegenci z Danii, Izraela, Burundi, Ukrainy i Polski mówili o zjawisku traumy w kontekście własnych doświadczeń pracy z osobami przeżywającymi traumę i badań nad tym zjawiskiem. Mogliśmy wysłuchać psycholożek i psychologów, pedagożek oraz historyczek zawodowo zajmujących się tym tematem jak i dostrzec podobieństwa konsekwencji, jakie wywołuje trauma wojenna niezależnie od tego, w jakim momencie historycznym i w jakim miejscu świata się wydarzyła.