Marsz Pamięci 2023

W piątek 21 lipca, w przededniu 81. rocznicy Wielkiej Akcji Deportacyjnej, przeszedł ulicami Warszawy dwunasty Marsz Pamięci poświęcony ofiarom getta warszawskiego.

Tegoroczny Marsz był poświęcony żydowskiemu oporowi cywilnemu i zbrojnemu. Towarzyszyło mu otwarcie wystawy plenerowej „Korzenie powstania. Opór w getcie warszawskim” na skwerze przy Kinie Muranów. W tym samym miejscu odbył się również koncert Chóru VRC, który pod batutą Anny Waligóry-Tarnowskiej wykonał cztery pieśni oporu w języku jidysz.

Organizatorem dwunastego już Marszu Pamięci był Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma, partnerami EMOTL European March of the Living, Muzeum Getta Warszawskiego, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, TSKŻ-Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce oraz Jetline.

– W niemieckiej akcji deportacyjnej Warszawa straciła ⅓ swoich mieszkańców – mówiła dyrektor Monika Krawczyk. – Ocenia się, że blisko 300 tysięcy Żydów mieszkających w warszawskiej dzielnicy zamkniętej zostało zamordowanych w obozach śmierci. W dużej mierze nie wiemy, jak się nazywali, dlatego też niesiemy Wstążki Pamięci z wypisanymi imionami, symbolicznie przywracając ich pamięci żywych. Polska pamięta o Zagładzie, Warszawa pamięta o swoich mieszkańcach.

Marsz zgromadził setki uczestników z Warszawy, Polski i zagranicy. Wzięli w nim udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych, między innymi sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Wojciech Kolarski, ambasador Izraela Yacov Livne, wiceprezydentka Warszawy Aldona Machnowska-Góra, przedstawiciele i przedstawicielki korpusu dyplomatycznego, władz samorządowych, instytucji żydowskich, państwowych i samorządowych z Polski i zagranicy.