„Wyprostowani, nieugięci…” – wystawa Muzeum Getta Warszawskiego

Ekspozycję plenerową plansz prezentujących sylwetkę i twórczość Natana Rapoporta można od dziś oglądać przy Pomniku Bohaterów Getta jego dłuta.

Wystawa towarzyszy obchodom 76. rocznicy wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim, organizowanym w tym roku wspólnie przez naszą instytucję oraz Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce.

Natan Rapoport ukończył studia w 1936 r. na warszawskiej ASP. W tym samym roku otrzymał główną nagrodę główną w ogólnopolskim konkursie „Sport w sztuce” za „Tenisistkę”. Drugą wojnę światową przeżył w ZSRR, m.in. w nowosybirskim łagrze. Pomnik Bohaterów Getta jego projektu został odsłonięty 19 kwietnia 1948 r. Osiadł na stałe w Nowym Jorku w 1959 r. Do najbardziej znanych prac artysty należą: pomnik Mordechaja Anielewicza (1951) w kibucu Jad Mordechai, Zwój ognia (1971) w Lesie Męczenników koło Jerozolimy, pomnik Sześciu Milionów Ofiar Nazizmu (1964) w Filadelfii, Korczak’s Last Walk na fasadzie synagogi przy Park Avenue w Nowym Jorku i Liberation Monument w Liberty Park w New Jersey (1985), upamiętniający Holokaust i wyzwalanie niemieckich obozów koncentracyjnych.

Wystawa, którą można oglądać do 21 sierpnia, powstała we współpracy z Towarzystwem Społeczno-Kulturalnym Żydów w Polsce. Jej komisarzem jest dr Magdalena Tarnowska – kierowniczka ds. wystawienniczych MGW, a współpracowali przy jej stworzeniu Magdalena Piecyk, Magdalena Zielińska, prof. Konrad Zieliński i Anna Kilian.

Anna Kilian

Foto: Maja Nowak