Seminarium wyjazdowe „Miasta żydowskich powstań – Będzin”
Muzeum Getta Warszawskiego zaprasza nauczycieli, edukatorów i przewodników na bezpłatne seminarium wyjazdowe „Miasta żydowskich powstań – Będzin”, które odbędzie się w dniach 13-14 maja. Zgłoszenia przyjmujemy do 8 maja pod adresem wmlynarczyk@1943.pl. Liczba miejsc ograniczona.
Głównym celem wyjazdu jest wizyta w Będzinie, zapoznanie się z historią społeczności żydowskiej w tym mieście oraz zwiedzanie terenów dawnego będzińskiego getta. O zbrojnym oporze, który na terenie getta w Będzinie zorganizował lokalny oddział ŻOB, opowie dr Aleksandra Namysło. Po najważniejszych miejscach związanych z historią Żydów w Będzinie uczestników seminarium oprowadzi z kolei Piotr Jakoweńko z Fundacji Brama Cukiermana.
Po drodze do Będzina grupa zatrzyma się w Gliwicach, aby zwiedzić wystawę w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich oraz cmentarz żydowski.
W planie wyjazdu jest również wizyta w Muzeum Auschwitz-Birkenau i odwiedzenie wystawy fotografii będzińskich Żydów, która znajduje się w budynku tzw. centralnej sauny.
Getto w Będzinie powstało w październiku 1942 roku. Na jego terenie stłoczono ok. 27 tys. Żydów, głównie z Zagłębia Dąbrowskiego. Ostateczna zagłada getta rozpoczęła się na początku sierpnia 1943 roku. Niemcy spotkali się jednak z nieoczekiwanym oporem zbrojnym zorganizowanym przez lokalny oddział ŻOB.
Dom Pamięci Żydów Górnośląskich w Gliwicach to oddział Muzeum w Gliwicach, którego wystawa stała ukazuje dzieje, znaczenie i wkład społeczności żydowskiej w rozwój Górnego Śląska od średniowiecza do współczesności. Wystawa znajduje się w budynku dawnego domu przedpogrzebowego wzniesionego na początku XX wieku.
Podczas wyjazdu uczestnicy wysłuchają prelekcji:
- Karoliny i Piotra Jakoweńko (założycieli Fundacji „Brama Cukermana”);
- dr. Aleksandry Namysło;
- dr. Marii Martyniak (Muzeum Auschwitz-Birkenau).
Wyjazd z Warszawy: 13 maja (sobota), godz. 7:00
Powrót: 14 maja (niedziela), ok. 21:30.
Dla uczestników przewidziane są obiad i kolacja 13 maja oraz śniadanie i obiad 14 maja.
Udział w seminarium jest bezpłatny. Prosimy o zgłoszenia pod adresem: wmlynarczyk@1943.pl do 8 maja.
Organizatorem seminarium jest Muzeum Getta Warszawskiego we współpracy z Międzynarodowym Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Oświęcimiu, Fundacją „Brama Cukermana” w Będzinie oraz Domem Pamięci Żydów Górnośląskich – Oddziałem Muzeum w Gliwicach.