Marsz Pamięci w Krakowie

12 marca, dzień przed rocznicą zagłady krakowskiego getta, w Krakowie odbył się Marsz Pamięci. Uczestnicy marszu przeszli z placu Bohaterów Getto na teren byłego obozu KL Plaszow. Dokładnie tę samą trasę musieli 80 lat temu pokonać krakowscy Żydzi–więźniowie getta. Dla wielu była to droga na śmierć.

Marsz otworzył Sekretarz Miasta Krakowa Antoni Fryczek, który podkreślił, że zagłada krakowskiego getta była „największą zbrodnią w tysiącletnich dziejach Krakowa”. Na placu Bohaterów Getta wzruszające przemówienia wygłosili też m.in.: przewodnicząca Związku Krakowian w Izraelu i Ocalała z Holokaustu Lili Haber, ambasador Izraela w Polsce Yacob Livne, dyrektor Festiwalu Kultury Żydowskiej Jakub Makuch oraz przewodniczący Gminy Żydowskiej w Krakowie, Ocalały Tadeusz Jakubowicz. Fragmenty wspomnień Ocalałych z getta przeczytali z kolei uczniowie jednego z krakowskich liceów.

Uczestnicy marszu przeszli ulicami dzielnicy Podgórze. Po drodze zatrzymali się na ul. Lwowskiej, aby złożyć kwiaty pod zachowanym fragmentem muru getta. Marsz zakończył się nabożeństwem pod Pomnikiem Ofiar Faszyzmu w Płaszowie.

Getto krakowskie utworzone zostało 3 marca 1941 roku. Jego całkowita zagłada rozpoczęła się 13 marca 1943 roku: ok. 8 tysięcy więźniów wysłano do pracy przymusowej do obozu Plaszow. Niemal 2,5 tys. wywieziono do KL Auschwitz, zaś kilkuset Żydów zostało zamordowanych na miejscu.

Zapraszamy do lektury felietonu dr Martyny Grądzkiej-Rejak o zagładzie getta krakowskiego.

W związku z 80. rocznicą zagłady getta w Krakowie odbywają się również inne wydarzenia, m.in. spacery po terenie byłego getta, spotkania i dyskusje. Otwarty zostały również wystawy upamiętniające żydowskich mieszkańców Krakowa, takie jak wystawa plenerowa „Getto przestało istnieć. Likwidacja żydowskiej dzielnicy w Krakowie” na placu Bohaterów Getta czy wystawa „Zanim wyrosły mury. Żydzi w Podgórzu” w Muzeum Podgórza.