Galeria 12 | Zatrzymać przemoc

Zapraszamy do obejrzenia filmu poświęconego ostatniej, dwunastej galerii wystawy stałej Muzeum Getta Warszawskiego – „Zatrzymać przemoc”.

Z perspektywy współczesnego pokolenia Holokaust był wydarzeniem o daleko idących konsekwencjach, które dziś pozwalają zrozumieć naszą teraźniejszość. Jest zatem oczywiste, że historyczne przesłanie muzeów i wystaw zajmujących się tym tematem powinno pozostawać w dialogu z historią, wartościami kulturowymi i aktualną sytuacją społeczeństw, w których dane muzeum działa.

Instalacja artystyczna ostatniej części wystawy nawiązuje do żydowskiego, polskiego i uniwersalnego znaczenia zbrodni popełnionych przez nazistowskie Niemcy. Dotyczy ona zbrodni ludobójstwa i czystek na etnicznych Polakach popełnianych przez Niemcy oraz eksterminacji innych grup etnicznych na terenie okupowanej Polski (m.in. Romów, więźniów obozów koncentracyjnych różnych narodowości, jeńców radzieckich). Przywracamy pamięć o ofiarach Zagłady między innymi dzięki artefaktom, które udało się odnaleźć podczas wykopalisk na terenie byłego getta warszawskiego.

Galeria opowiada również o oporze fizycznym i prawnym. Przybliża postać Rafała Lemkina – człowieka, któremu zawdzięczamy pojawienie się prawnej definicji ludobójstwa jako zbrodni przeciw ludzkości. Osobna część galerii poświęcona jest pamięci o ludobójstwach XX wieku – zarówno przed, jak i po II wojnie światowej.

W filmie wystąpił kurator galerii dr Jacek Konik.