Fotorelacja | Zapalanie świec chanukowych

Oficjalna ceremonia zapalania świec chanukowych odbyła się 20 grudnia na Placu Defilad 20 w Warszawie. Chanukija pozostanie przed Pałacem Kultury i Nauki do końca Chanuki, które w tym roku potrwa do 26 grudnia.

Chanuka to trwające osiem dni radosne święto upamiętniające ponowne poświęcenie Świątyni Jerozolimskiej po Powstaniu Machabeuszy przeciwko hellenistycznej dynastii Seleucydów. Według tradycji jednodniowy zapas oliwy utrzymał płomień menory na całe osiem dni potrzebnych do dostarczenia zapasów, co po dzień dzisiejszy nazywa się cudem chanukowym. Każdego dnia zapala się kolejną świecę na specjalnym świeczniku zwanym chanukiją.

W zorganizowanej przez Chabad Lubawicz Polska uroczystej ceremonii udział wzięli m.in.: minister Jarosław Sellin, ambasador Izraela w Polsce Yacov Livne oraz dyrektor Muzeum Getta Warszawskiego Albert Stankowski.

„Święto, które dzisiaj obchodzimy, jest świętem historycznym związanym z wyzwoleniem narodu żydowskiego, odzyskaniem wolności, likwidacją okupacji zewnętrznej w II wieku przed naszą erą. Jest to święto radosne, […] które jeszcze dziewięćdziesiąt lat temu było obchodzone w każdym polskim miasteczku” — powiedział w swoim przemówieniu minister Jarosław Sellin. Wyraził również solidarność z żydowskimi mieszkańcami Ukrainy, którzy w tym roku „muszą przebywać w ciemności w wyniku brutalnego ataku i wojny, którą wszczęła Rosja”. „Dzisiaj myślimy o nich […] i modlimy się o to, żeby można było i tam obchodzić to święto” — dodał.

Ambasador Izraela Yacov Livne przypomniał, że „świętujemy historyczne wydarzenie, które miało miejsce dwa tysiące dwieście lat temu. Pamiętamy o nim tak, jak gdyby było to dosłownie wczoraj. […] Pamiętamy o tym, jak mały naród potrafił wywalczyć swoją wolność, bo posiadał wiarę i determinację”.

„Te świece przypominają nam, że wyższe wartości wygrywają. Tak samo jak zapalamy świece na tej menorze, każdy z nas zapala swoje wewnętrzne światło, które będzie przekazywał innym” — powiedział z kolei rabin Szalom Dow Ber Stambler, przewodniczący Chabad Lubawicz w Polsce. Następnie odmówił modlitwę i wraz z gośćmi zapalił świece na menorze chanukowej.

Po ceremonii zapalania świec w Teatrze 6. Piętro odbył się uroczysty koncert chanukowy, w którym wzięli udział kantorzy Avraham Roth i Israel Turgeman, pianista Menachem Bristowski oraz Zespół Kameralny Warsaw Camerata.

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Chabad Lubawicz Polska przy współpracy m.in. Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowego Centrum Kultury oraz Muzeum Getta Warszawskiego.

Chabad Lubawicz jest ruchem chasydzkim, który narodził się w XVIII wieku w miejscowości Lubawicze na Smoleńszczyźnie. Obecnie jest to największa na świecie grupa chasydzka, licząca blisko 250 tys. członków. Chabad Lubawicz w Polsce organizuje wykłady na temat kultury i religii żydowskiej, bierze udział w licznych wydarzeniach o tematyce żydowskiej oraz działa na rzecz budowania porozumienia między Polakami i Żydami.

Inicjatorem publicznego zapalania świec na menorze chanukowej był Rabin Menachem Mendel Schneerson. Po raz pierwszy ceremonia ta odbyła się w 1974 roku w Waszyngtonie.