Fotorelacja | Spotkanie z Tomaszem Bereźnickim

W ramach Festiwalu Warszawa Singera w niedzielę w Faktycznym Domu Kultury odbyło się kolejne spotkanie z Tomaszem Bereźnickim, autorem komiksu „Getto Płonie. Historia łączniczek powstania w getcie warszawskim”, w oparciu o który powstała wystawa

Publikacja autorstwa Tomasza Bereźnickiego jest jedną z nielicznych na polskim rynku wydawniczym pozycji ukazujących dramat powstańców w getcie warszawskim w formie komiksu (powieści graficznej). To pozycja tym bardziej niezwykła, że tragiczne wydarzenia poznajemy, śledząc losy trzech młodych Żydówek, koleżanek z podwórka, które w obliczu niemieckiego nazistowskiego terroru stają z bronią w ręku do walki z okupantem.

Narratorem jest Daniela, łączniczka i sanitariuszka Żydowskiej Organizacji Bojowej, cudem ocalała z niemieckiej pacyfikacji bunkra przy ulicy Miłej 18. Dzięki niej poznajemy historię getta od początków jego utworzenia, poprzez życie codzienne mieszkańców, po wydarzenia na Umschlagplatz latem 1942 r. i deportację Żydów z getta do obozu zagłady w Treblince. Obserwujemy brutalność i bezwzględność nazistowskich oprawców, a także heroiczną walkę młodych bojowniczek i bojowców, świadomych nieuchronności losu i gotowych na śmierć.

Komiks powstał z okazji 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim i – mamy nadzieję – pozostanie trwałym świadectwem jej obchodów.

Rozmowę z Tomaszem Bereźnickim prowadził dr Paweł Freus z Działu Naukowo-Badawczego MGW oraz Piotr Lipiński – dziennikarz i reporter historyczny „Gazety Wyborczej”.

Wystawę plenerową „Getto płonie” można oglądać na Placu Grzybowskim do końca grudnia 2023 roku.