Fotorelacja | Spacer po Starówce dla osób uchodźczych

1 maja na warszawskiej Starówce odbył się pierwszy spacer dla osób uchodźczych z Ukrainy organizowany przez Muzeum Getta Warszawskiego. Poprowadziła go specjalista Działu Edukacji Masza Makarowa. Następny spacer, tym razem po małym getcie, odbędzie się w niedzielę 8 maja.

fot. Robert Wilczyński

Muzeum Getta Warszawskiego rozpoczęło cykl spacerów varsavianistycznych dla osób uchodźczych z Ukrainy. Chcemy opowiedzieć nie tylko wojenną historię Warszawy i historię getta warszawskiego, ale również zapoznać tych, którzy wyjechali ze swoich miast z powodu wojny rozpoczętej przez Rosję i znaleźli schronienie w Polsce, ze współczesną Warszawą, jej historią i legendami jak również z losami jej mieszkańców – m.in. warszawskich Żydów.

Cykl spacerów rozpoczęliśmy w samym sercu polskiej stolicy – na warszawskiej Starówce, odbudowanej po II wojnie światowej i wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Właśnie w granicach Starego Miasta mieszkali pierwsi warszawscy Żydzi. Postaramy się odnaleźć miejsce, w którym kiedyś znajdowała się ulica Żydowska, i poznamy legendę o tym, jak Żydzi pojawili się w Polsce.

Odkryliśmy również historię Placu Zamkowego, przeszliśmy krętymi uliczkami Starego Miasta, przyjrzeliśmy się kamienicom ozdobionym freskami i malowidłami, znaleźliśmy miejsce, w którym dzielny krawiec pokonał bazyliszka, porozmawialiśmy o tym, dlaczego Warszawa nazywa się Warszawą i dlaczego symbolem miasta stała się Syrenka, której rzeźba stoi na Rynku.

Na Starym Mieście nie sposób nie wspomnieć o historii powstania warszawskiego 1944 roku – porozmawialiśmy o tym przy jednym z pomników przy murach Starej Warszawy, pod który warszawiacy co roku 1 sierpnia przynoszą zabawki.

Spacer w języku rosyjskim poprowadziła specjalistka Działu Edukacji MGW Masza Makarowa – historyczka, przewodniczka po Warszawie, autorka bloga Warszawa na pamięć (@warsaw.to.remember) i doktorantka UW.

Dziękujemy wszystkim za przybycie!

Następny spacer, tym razem po małym getcie, odbędzie się w niedzielę 8 maja. Zapowiedzi pojawią się na facebooku Muzeum Getta Warszawskiego.