Fotorelacja | Spacer dla osób uchodźczych po Trakcie Królewskim i Powiślu

15 maja odbył się trzeci spacer dla osób uchodźczych z Ukrainy organizowany przez Muzeum Getta Warszawskiego – tym razem po Trakcie Królewskim i Powiślu. Poprowadziła go specjalistka Działu Edukacji Masza Makarowa.

fot. Robert Wilczyński

Muzeum Getta Warszawskiego kontynuuje cykl spacerów varsavianistycznych dla osób uchodźczych z Ukrainy. Tym razem znów wyraliśmy się do samego centrum Warszawy, by poznać historię stolicy Polski, posłuchać opowieści z życia mieszkańców miasta z różnych czasów, zobaczyć zabytki i nowoczesność Warszawy.

Podczas spaceru przeszliśmy przez część Krakowskiego Przedmieścia, tzw. Traktu Królewskiego, a następnie zeszliśmy ku Wiśle. Po drodze weszliśmy do kościoła, w którym znajduje się serce kompozytora Fryderyka Chopina. Spacerowaliśmy po kampusie Uniwersytetu Warszawskiego, zajrzeliśmy do jego najciekawszych miejsc i poznaliśmy studenckie tradycje, jak i weszliśmy na dach Biblioteki Uniwersyteckiej. Znaleźliśmy również ławeczkę, na której siedzi poeta, który był księdzem. Nie brakowało żydowskich elementów – zwiedziliśmy miejsce, w którym znajdował się pierwszy cmentarz żydowski w Warszawie. Wreszcie, zobaczyliśmy jeszcze jedną warszawską syrenkę, symbol polskiej stolicy.

Spacer w języku rosyjskim poprowadziła specjalistka Działu Edukacji MGW Masza Makarowa – historyczka, przewodniczka po Warszawie, autorka bloga Warszawa na pamięć (@warsaw.to.remember) i doktorantka UW. Osoby zainteresowane przyszłymi wycieczkami miejskimi, zarówno po polsku, jak i po rosyjsku, zachęcamy do śledzenia naszej strony oraz FB Muzeum.

Dziękujemy wszystkim za przybycie!