Fotorelacja | Spacer dla osób uchodźczych po małym getcie

9 maja na warszawskiej Starówce odbył się drugi spacer dla osób uchodźczych z Ukrainy organizowany przez Muzeum Getta Warszawskiego. Poprowadziła go specjalistka Działu Edukacji Masza Makarowa. Następny spacer, tym razem po Trakcie Królewskim i Powiślu, odbędzie się w niedzielę 15 maja.

fot. Robert Wilczyński

Muzeum Getta Warszawskiego kontynuuje cykl spacerów varsavianistycznych dla osób uchodźczych z Ukrainy – tym razem po terenie małego getta. Zachowało się tu sporo przedwojennych budynków, starych podwórek, a nawet synagoga, która przetrwała wojnę. Przeglądając archiwalne zdjęcia Warszawy i słuchając historii żydowskich mieszkańców dzielnicy, zaczerpnięte z ich pamiętników i wspomnień, spróbujemy zobaczyć za wieżowcami i blokami starą Warszawę.

Podczas spaceru zobaczyliśmy pomnik Janusza Korczaka, wielkiego żydowskiego pedagoga i lekarza, oraz dowiemy się o ostatnim przedstawieniu teatralnym w Domu Sierot latem 1942 roku. Odnaleźliśmy murale poświęcone historii Warszawy w najbardziej nieoczekiwanych miejscach – tam, gdzie pozostały stare kamienice i przedwojenny bruk. Zobaczyliśmy zachowane fragmenty murów getta oraz jedyną zachowaną w Warszawie synagogę, a tuż obok wiersz Juliana Tuwima w jidysz. Poznaliśmy historię Dziecięcego Szpitala Żydowskiego im. Bersohnów i Baumanów i Żydowskiej Szkoły Pielęgniarskiej. Wreszcie, przeszliśmy się ulicą Krochmalną – urodził się tam noblista Isaak Bashevis Singer, który uważał Krochmalną za serce żydowskiej Warszawy.

Spacer w języku rosyjskim poprowadziła specjalistka Działu Edukacji MGW Masza Makarowa – historyczka, przewodniczka po Warszawie, autorka bloga Warszawa na pamięć (@warsaw.to.remember) i doktorantka UW.

Dziękujemy wszystkim za przybycie!

Następny spacer, tym razem po Trakcie Królewskim i Powiślu, odbędzie się w niedzielę 15 maja. Zapowiedzi pojawią się na stronie i facebooku Muzeum Getta Warszawskiego.