Fotorelacja | Próby polsko-izraelskiej orkiestry symfonicznej

Na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina odbywają się wspólne próby polsko-izraelskiej orkiestry symfonicznej, która w kwietniu zagra koncert w ramach obchodów 80. rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim.

Zorganizowany przez MGW koncert polsko-izraelskiej orkiestry symfonicznej odbędzie się 19 kwietnia 2023 roku w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. W trakcie koncertu zostanie wykonana VIII Symfonia Op. 53 „Kwiaty Polskie” Mieczysława Weinberga skomponowana do tekstów poematu Juliana Tuwima. Ta niezwykła w odbiorze Symfonia należy do najbardziej wartościowych dzieł kompozytora. W trakcie koncertu zostanie również wykonany – skomponowany specjalnie na tę okazję – utwór „Tenebrae” autorstwa  kompozytorki Elżbiety Sikory.

„Koncert to nie tylko spotkanie młodych muzyków z Polski i Izraela służące budowaniu wzajemnego szacunku dla wspólnej wielowiekowej historii; jego nadrzędną ideą jest przełamywanie barier i stereotypów, budowanie nowych relacji między młodym pokoleniem Polaków i Żydów. Dlatego też – pamiętając o przeszłości – zagramy koncert dla przyszłości” – podkreślił  dyrektor Muzeum Getta Warszawskiego Albert Stankowski, opowiadając o koncercie na konferencji prasowej poświęconej obchodom 80. rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim, która odbyła się 15 lutego 2023 roku w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Polsko-izraelską orkiestrę poprowadzi maestra Anna Sułkowska-Migoń – dwukrotna stypendystka programu Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca „Dyrygent-rezydent”, zwyciężczyni prestiżowego konkursu La Maestra w Paryżu (2022), laureatka Taki Alsop Fellowship Award (2022–2024), Nagrody Koryfeusza Muzyki Polskiej w kategorii odkrycie roku (2022) oraz „Paszportów POLITYKI” w kategorii muzyka poważna (2022).

Koncert 19 kwietnia objęty jest Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Dla młodych muzyków z Izraela jest to pierwsza wizyta w Polsce. Oprócz udziału w próbach orkiestry, które potrwają do końca tygodnia, zamierzają m.in. zwiedzić teren dawnego getta warszawskiego oraz odwiedzić dawny Szpital Dziecięcy Bersohnów i Baumanów – docelową siedzibę Muzeum Getta Warszawskiego.

Przed pierwszą próbą muzycy spotkali się z dyrektorem Muzeum Getta Warszawskiego Albertem Stankowskim oraz z ambasadorem Izraela w Polsce Yacovem Livne, który wyraził nadzieję, iż ten polsko-izraelski projekt muzyczny pozytywnie wpłynie na relacje między dwoma państwami, a także pozwoli jego uczestnikom nawiązać nowe, długotrwałe przyjaźnie.