Fotorelacja | Premiera spektaklu „Lekcja umierania doktora Korczaka”

24 kwietnia w Teatrze Lalka w Warszawie odbyła się premiera spektaklu „Lekcja umierania doktora Korczaka” na podstawie sztuki „Poczta” Rabindranatha Tagore’a. Spektakl powstał dzięki współpracy między Towarzystwem Społeczno-Kulturalnym Żydów w Polsce i Muzeum Getta Warszawskiego w ramach obchodów 80. rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim.

„Lekcja umierania doktora Korczaka” to adaptacja sztuki „Poczta” Rabindranatha Tagore’a – indyjskiego poety, pisarza, filozofa, laureata Nagrody Nobla, uzupełniona fragmentami z pamiętników Janusza Korczaka.

18 lipca 1942 roku spektakl “Poczta” został wystawiony przez wychowanków Janusza Korczaka w Domu Sierot przy ul. Siennej 16. Kilkanaście dni później dzieci, wychowawcy oraz Janusz Korczak zostali wyprowadzeni na Umschlagplatz i wywiezieni do obozu zagłady w Treblince. Zamysłem Korczaka było przygotowanie swoich podopiecznych na spotkanie ze śmiercią. “Lekcja umierania doktora Korczaka” opowiada o tworzeniu spektaklu w Domu Sierot.

Reżyser spektaklu Jakub Kornacki powiedział: „To jeden z najtrudniejszych projektów teatralnych, z jakimi przyszło mi się zmierzyć. Jak opowiedzieć o potwornościach czasów warszawskiego getta, aby powiedzieć prawdę – i nie zmiażdżyć wrażliwości widzów, a nade wszystko – dzieci, które grają w sztuce? Na szczęście obawy przed spotkaniem z dziecięcymi aktorami rozwiali mi… oni sami. Już w trakcie castingu przekonałem się, że mam do czynienia z grupą absolutnie wyjątkowych dzieci. Niemal wszystkie mają już doświadczenie na teatralnej scenie, niektóre występowały w profesjonalnych produkcjach filmowych. Kiedy dziecko tak prawdziwie mówi na scenie, sprawdzają się słowa Korczaka: „więcej niż aktorzy, bo dzieci”. Ja sam, kiedy – teraz już wypada mi powiedzieć: „moje teatralne dzieci” tak pięknie i prawdziwie wcielały się w postaci tego dramatu, miałem ściśnięte gardło”.

Adaptacja i reżyseria: Jakub Kornacki
Scenografia i kostiumy: Monika Wójcik
Muzyka: Marcin Wasilewski
Obsada:
Jakub Kornacki – Doktor Korczak
Agnieszka Brenzak – Pani Stefa
Dzieci: Emilia Baranowska, Maria Błaszkiewicz, Franciszek Jachimowski, Wanda Krupska, Kalina Pardyak, Zofia Płonecka, Mikołaj Sobol – Czuliński, Franciszka Stawińska, Szymon Szenk, Maciej Szymański, Szymon Szweda, Roch Troka, Karolina Wojda

Organizator: Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce
Współorganizator: Muzeum Getta Warszawskiego

Spektakl objęty patronatem honorowym dr. Marka Michalaka – Rzecznika Praw Dziecka (2008-2018)

Partnerzy: Żydowski Instytut Historyczny, Muzeum Getta Warszawskiego, Międzynarodowe Stowarzyszenie im. Janusza Korczaka, Instytut Praw Dziecka im. Janusza Korczaka

80. Rocznica Powstania w Getcie Warszawskim. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.