Fotorelacja | 78. rocznica odbicia „Gęsiówki”

5 sierpnia odbyły się oficjalne obchody 78. rocznicy odbicia „Gęsiówki”. Muzeum Getta Warszawskiego reprezentowały zastępczynie dyrektora: Joanna Dudelewicz i Hanna Wróblewska.

fot. Robert Wilczyński

5 sierpnia 1944 r. żołnierze batalionu „Zośka” odbili obóz pracy KL Warschau, zwany potocznie Gęsiówką, wyzwalając tym samym 348 żydowskich więźniów, w tym 24 kobiety. Większość z nich przyłączyła się do powstańczych walk – pośród nich Leon Kopelman, ostatni żyjący uczestnik powstania w getcie warszawskim, więzień na Pawiaku i w KL Warschau. Po odbiciu „Gęsiówki” przez żołnierzy batalionu „Zośka”, Kopelman dołączył do zgrupowania „Radosław” i jako ochotnik walczył w Powstaniu Warszawskim na terenie Woli, Starego Miasta, Śródmieścia i Górnego Czerniakowa. Zmarł 13 sierpnia 2021 roku.

„Obóz składał się z szeregów drewnianych baraków, zielono malowanych – relacjonował Tadeusz Zuchowicz ps. Marek, służący w Armii Krajowej w „Zośce” – Otoczony był wysokim, betonowym murem z wieżyczkami strażniczymi z bronią maszynową. Ciężka żelazna brama stanowiła jedyne wejście na teren obozu.”

Szacuje się, że łącznie ofiarami „Gęsiówki” padło ok. 20 tys. osób polskiego i żydowskiego pochodzenia.