Rocznicowy znaczek pocztowy Muzeum Getta Warszawskiego.

Z okazji 140 rocznicy zakończenia budowy Szpitala Bersohnów i Baumanów Muzeum Getta Warszawskiego ufundowało okolicznościowy znaczek pocztowy.

Znaczek według pomysłu dyrektora Muzeum Getta Warszawskiego Alberta Stankowskiego zaprojektował znany grafik Andrzej Wąsik. Projekt został wydany w ramach płatnej usługi Poczty Polskiej „Mój znaczek”. W bloczku znajdują się trzy wersje, dwie grafiki czarno-białe i jedna kolorowa. Każdy ze znaczków odpowiada nominałowi „A” o wartości 2,60 PLN, co stanowi opłatę przesyłki ekonomicznej do 350 gramów.

Szpital dziecięcy pomiędzy ulicami Śliską a Sienną powstał w latach 1876–1878, dzięki dwóm zasłużonym dla Warszawy rodzinom żydowskich przemysłowców i filantropów Bersohnów i Baumanów. Piętrowy gmach projektu Artura Goebla, z wejściem od ulicy Śliskiej, wyróżniał się na tle pobliskich kamienic wyważoną formą.
Szpital, liczący początkowo 24 łóżka, przyjmował chore dzieci bez względu na wyznanie.
W latach 1927-30 został rozbudowany według projektu Henryka Stifelmana, architekta związanego z Gminą Żydowską w Warszawie. Gmach podwyższono o jedno piętro, od strony ulicy Śliskiej dodano półkolisty ryzalit, a od Siennej – szeroki taras dla dzieci cierpiących na choroby płuc. Wówczas stał się jednym z najnowocześniejszych w Polsce.
W listopadzie 1940 roku szpital znalazł się na terenie tzw. małego getta i działał aż do tzw. Wielkiej Akcji Wysiedleńczej w 1942 r. W Powstaniu Warszawskim służył jako lazaret dla Zgrupowania AK Chrobry II.
W szpitalu pracowało wielu znanych lekarzy, wśród nich Henryk Goldszmidt („Janusz Korczak”), zatrudniony w tej placówce w latach 1905-1912. Lekarzami naczelnymi szpitala byli kolejno: Ludwik Chwat (1878-1881), Szymon Portner (1881-1910), Adolf Poznański (1911-1923), Anna Braude-Hellerowa (1930-1942). W czasie II wojny światowej ze szpitalem związany był także Marek Edelman, pracujący tu jako goniec.
Po wojnie budynek dalej służył jako szpital, jeszcze do niedawna był czynnym dziecięcym odziałem zakaźnym.

W 2023 roku, w 80 rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim, w budynku szpitala zostanie otwarta wystawa stała Muzeum Getta Warszawskiego.