Fotorelacja ze spaceru varsavianistycznego „Warszawa jest moja i ja jestem jej”

Śladami Janusza Korczaka – taki był temat trzeciego spaceru varsavianistycznego, organizowanego przez Muzeum Getta Warszawskiego 11 sierpnia.

Spacery varsavianistyczne to cykliczny projekt edukacyjny Muzeum Getta Warszawskiego. Czerwcowy poświęcony był ulicy Siennej, przy której znajduje się Szpital Bersohnów i Baumanów, gdzie w 2023 roku muzeum planuje otworzyć swoją stałą ekspozycję. Na jego ogrodzeniu wiszą plansze otwartej 14 maja wystawy plenerowej muzeum – „Pocztówki z naszej okolicy. Historia ulic Siennej i Śliskiej”. Lipcowy spacer odbyliśmy przy ulicy Okopowej, gdzie znajduje się jeden z największych cmentarzy żydowskich w Europie. Spoczywa na nim około 200 tysięcy osób, m.in. działacze społeczni i polityczni oraz filantropi.

W niedzielę 11 sierpnia wyruszyliśmy w samo południe z ulicy Jaktorowskiej 6 (dawniej Krochmalnej 92), sprzed Pracowni Muzeum Warszawy-Korczakianum, dawnego budynku Domu Sierot, na trzygodzinną przechadzkę po miejscach związanych z postacią Janusza Korczaka – pisarza, pedagoga, zwolennika poszanowania praw dziecka i jego emancypacji, lekarza. Przeszliśmy ulicą Chłodną 33 – gdzie mieściła się pierwsza lokalizacja Domu Sierot w getcie – Chłodną 20 (dom Adama Czerniakowa), obok skrzyżowania Chłodnej z Żelazną (dziś jest tam instalacja Kładka Pamięci), na ulicę Waliców 14. Spacer zakończyliśmy przed Szpitalem Bersohnów i Baumanów na Siennej 60. Janusz Korczak pracował w nim jako lekarz.

O warszawskich śladach autora „Króla Maciusia Pierwszego” opowiedziała socjolog i edukatorka MGW, Jagna Kofta z działu edukacyjnego.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć dokumentujących spacer.

Kolejny spacer varsavianistyczny już 8 września o godz. 13.30. Będzie towarzyszył wystawie „Warszawa w trzech odsłonach”.

Anna Kilian