Getto warszawskie zostało zrównane z ziemią, przykryte gruzem, zabudowane w latach powojennych nowymi osiedlami. Jak odnaleźć jego ślady? Jak pamiętać o tym, czego nie ma?
W opowieści o powstaniu w getcie przez wiele lat dominowała narracja o bojowcach i bojowniczkach, którzy powstali z bronią w ręku. Ale badacze coraz częściej mówią o osobach cywilnych, które wtedy przebywały w getcie.
Drugi odcinek naszego podcastu "Miasto za murem" już dostępny! Tym razem ze strzępków informacji Michał Kukawski buduje opowieść o Żydowskim Związku Wojskowym - drugiej, obok Żydowskiej Organizacji Bojowej, organizacji, która brała udział w powstaniu w getcie.
Narzeczone, partnerki, przyjaciółki bojowców getta, obdarzone urodą i ciepłem, czy bojowniczki walczące przeciwko okupantowi tak samo jak mężczyźni? W tym odcinku rozmawiamy o historii dziewczyn i kobiet, które brały udział w żydowskim ruchu oporu i w powstaniu w getcie warszawskim.
Zapraszamy do wysłuchania wystąpienia Judy Batalion – kanadyjskiej pisarki, autorki bestsellera „The Light of Days: The Untold Story of Women Resistance Fighters in Hitler’s Ghettos”…
Zapraszamy do obejrzenia wywiadu z Avivą Blum-Wachs – izraelską malarką, współautorką wystawy „A jednak życie”, przygotowaną wspólnie z artystą Wojciechem Cieśniewskim.
„Dwie Flagi”, film dokumentalny w reżyserii Jolanty Kessler, to opowieść o historii i walce Żydowskiego Związku Wojskowego podczas Powstania w Getcie Warszawskim w 1943 roku.
18 kwietnia w ogrodzie dawnego Szpitala Bersohnów i Baumanów odbyła się uroczysta ceremonia umieszczenia w ziemi kapsuły czasu, która ma przekazać wiedzę o Muzeum kolejnym…
W ramach obchodów 80. rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim prezentujemy serię krótkich wideo poświęconych pierwszemu powstaniu miejskiemu w okupowanej przez Niemców Europie – przeprowadzonemu przez…
19 kwietnia 2023 roku obchodzimy 80. rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim – pierwszego powstania wielkomiejskiego i największego zbrojnego zrywu ludności żydowskiej podczas II wojny światowej.