Judy Batalion o kobiecym ruchu oporu w gettach

Zapraszamy do wysłuchania wystąpienia Judy Batalion – kanadyjskiej pisarki, autorki bestsellera „The Light of Days: The Untold Story of Women Resistance Fighters in Hitler’s Ghettos” – na webinarium „Kobiecy ruch oporu w gettach” organizowanym przez Muzeum Getta Warszawskiego.

Judy Batalion opowiedziała o swojej znakomicie przyjętej książce, która została już przetłumaczona na ponad 40 języków, a jej ekranizację planuje Steven Spielberg.

Reportaż „The Light of Days” jest owocem naukowych badań autorki na temat żydowskich bojowniczek w gettach w czasie okupacji niemieckiej. Podczas pracy w Bibliotece Brytyjskiej natrafiła na publikację „Freuen in di Gettos” (jid. „Kobiety w gettach”), która stała się bezpośrednią inspiracją do stworzenia „The Light of Days”. Książka Batalion opowiada o żydowskich kobietach – bojowniczkach ruchu oporu na ziemiach polskich podczas II wojny światowej. „Dziewczyny z getta” korumpowały strażników gestapo, przemycały broń w bochenkach chleba i słoikach z marmoladą, pomagały budować systemy podziemnych bunkrów, zdobywały tajne informacje jako agentki wywiadu oraz dokonywały licznych aktów sabotażu.

Judy Batalion opowiedziała o pracy nad książką oraz przybliżyła sylwetki wybranych bohaterek, m.in. Reni Kukiełki – jednej z kluczowych postaci reportażu. „Te kobiety robiły to, co mogły. Walczyły o godność. Każdy mały czyn może doprowadzić do zmiany – i to właśnie jest bardzo inspirujące” – powiedziała pisarka, zapytana o to, jakie przesłanie dzisiejsi czytelnicy mogą odnaleźć w historii żydowskich bojowniczek.

Wystąpienie Judy Batalion jest w języku angielskim.