Wystawa Małgorzaty Mirgi-Tas w Centro Andaluz de Arte Contemporáneo

28 września w Centro Andaluz de Arte Contemporáneo otwarto wystawę „Remembranza y resignificación” Małgorzaty Mirga-Tas, zobaczyć można tkaninę „Maj” ze zbiorów Muzeum Getta Warszawskiego.

28 września w Centro Andaluz de Arte Contemporáneo otwarto wystawę „Remembranza y resignificación” [dosł. Pamięć i nowe znaczenie] Małgorzaty Mirga-Tas, wybitnej artystki wizualnej, która tkaniną, farbą, woskiem i drewnem upomina się o widzialność tych, których historie dotychczas były pomijane.

Na wystawie w Sewilli zobaczyć można tkaninę „Maj” ze zbiorów Muzeum Getta Warszawskiego, która jest częścią 12-elementowej instalacji „Przeczarowując świat”. Przedstawia portrety Cejli Stojki – aktywistki, malarki i pieśniarki Romskiej, więźniarki Auschwitz, oraz Krystyny Gil – ocalałej z masakry Romów ze Szczurowej. Dzieło skłania do refleksji nad możliwością przepracowania traumy Holokaustu w sztuce oraz zagadnieniem postpamięci w Drugim i Trzecim Pokoleniu Ocalałych.

Małgorzata Mirga-Tas jest polsko-romską artystką wizualna, malarką, rzeźbiarką, edukatorką i aktywistką. Jest założycielką ruchu Romani Art i pomysłodawczynią międzynarodowego programu rezydencji artystycznych „Jaw Dikh!”. W 2020 otrzymała Paszport Polityki w kategorii „Sztuki wizualne”.