Wizyta dyrektora MGW w Madrycie
Dyrektor Muzeum Getta Warszawskiego Albert Stankowski na zaproszenie Instytutu Polskiego w Madrycie odbył podróż służbową do stolicy Hiszpanii. Wizyta związana była z obchodami 80. rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim oraz otwarciem hiszpańskiej odsłony wystawy MGW „Miasto żywych / Miasto umarłych”.
Podczas pobytu w Hiszpanii dyrektor MGW zwiedził wystawę „Mauthausen: wspólne wspomnienia” w Centro Sefarad Israel – instytucji zajmującej się rozpowszechnianiem wiedzy o kulturze i dziedzictwie Żydów sefardyjskich, a także grającej ważną rolę w życiu współczesnej społeczności żydowskiej w Hiszpanii. Następnie spotkał się z przedstawicielami Instytutu Polskiego w Madrycie oraz udzielił wywiadów dla hiszpańskich mediów, w których opowiedział o powstającym Muzeum Getta Warszawskiego i przedstawił koncepcję wystawy stałej.
Dyrektor Albert Stankowski wziął również udział w wernisażu wystawy MGW „Miasto żywych / Miasto umarłych”, który odbył się w Kole Sztuk Pięknych (Círculo de Bellas Artes) wieczorem 25 kwietnia. W otwarciu wystawy uczestniczyli też: ambasador RP w Hiszpanii Anna Sroka, ambasador Izraela w Hiszpanii Rodica Radian-Gordon oraz dyrektor Instytutu Polskiego w Madrycie Gabriela Słowińska.
„Jestem pod ogromnym wrażeniem żywego zainteresowania strony hiszpańskiej tematem powstania w getcie warszawskim. Podczas mojej wizyty w Madrycie uczestniczyłem w wielu spotkaniach z dziennikarzami hiszpańskich mediów i studentami Wydziału Historii Uniwersytetu Complutense de Madrid” – powiedział Albert Stankowski.
Zwieńczeniem wieczoru był koncert zespołu muzyki klezmerskiej Bester Quartet.
„Miasto żywych / Miasto umarłych” to projekt fotografa Roberta Wilczyńskiego, który powstał w związku z obchodami 81. rocznicy zamknięcia granic getta warszawskiego. Składa się z 20 planszy, na których archiwalne fotografie z getta (pochodzące ze zbiorów Muzeum Getta Warszawskiego) łączą się z obrazami dzisiejszej Warszawy. Fotografiom towarzyszą wybrane teksty źródłowe – zaczerpnięte m.in. z dzienników i pamiętników powstałych w getcie warszawskim, dokumentujące życie i śmierć jego mieszkańców w okresie lat 1940-1942.
Wystawa jest dostępna dla odwiedzających w Centrum Kultury Galileo od 26 kwietnia do 25 maja.
Hiszpańska odsłona wystawy powstała dzięki współpracy Muzeum Getta Warszawskiego, Ambasady Polski w Hiszpanii, Instytutu Polskiego w Madrycie, Círculo de Bellas Artes oraz Centro Sefarad-Israel.