„Trauma wojenna we współczesnych realiach” | Aleksandra Kvitko

Zapraszamy do obejrzenia wykładu Aleksandry Kvitko „Trauma wojenna we współczesnych realiach: bieżące uwagi praktykującego psychologa” odczytanego podczas webinarium „Wokół traumy Holokaustu”, które odbyło się 19 listopada 2022 roku.

Alexandra Kvitko jest psycholożką i psychoterapeutką. Od początku inwazji Rosji na Ukrainę 24 lutego 2022 roku pracuje z ofiarami przemocy seksualnej w ramach programu rzecznika praw obywatelskich Ukrainy. Kierowała zespołem psychologów i psycholożek przy UNICEF. W swoim wystąpieniu przedstawiła sytuację mieszkańców i mieszkanek Ukrainy, wobec których wojska rosyjskie dopuszczają bezprzykładnych zbrodni – podkreślając jednocześnie, że wedle bieżących statystyk wiemy jedynie o 2% przypadków. Scharakteryzowała stosowaną przez agresora przemoc seksualną jako ludobójstwo narodu ukraińskiego.

Webinarium „Wokół traumy Holokaustu” zostało zorganizowane przez Muzeum Getta Warszawskiego i Wydział Nauk Społecznych SWPS. Prelegentki i prelegenci z Danii, Izraela, Burundi, Ukrainy i Polski mówili o zjawisku traumy w kontekście własnych doświadczeń pracy z osobami przeżywającymi traumę i badań nad tym zjawiskiem. Mogliśmy wysłuchać psycholożek i psychologów, pedagożek oraz historyczek zawodowo zajmujących się tym tematem jak i dostrzec podobieństwa konsekwencji, jakie wywołuje trauma wojenna niezależnie od tego, w jakim momencie historycznym i w jakim miejscu świata się wydarzyła.