Spacer varsavianistyczny „śladami getta warszawskiego”

Zapraszamy na spacer varsavianistyczny śladami getta warszawskiego, który odbędzie się w niedzielę 20 listopada w ramach obchodów 82. rocznicy zamknięcia granic getta.

Południowa część getta warszawskiego, tzw. małe getto, prawie w całości została wyłączona z dzielnicy zamkniętej latem 1942 roku po wielkiej akcji likwidacyjnej. Na tym terenie wciąż stoją ostańce – przedwojenne budynki, które stały się świadkami i uczestnikami życia getta. Te niszczejące budowle często pamiętają też przedwojenną żydowską Warszawę. Na terenie byłego małego getta znajdziemy również zachowane mury zamkniętej żydowskiej dzielnicy, stare ulice, których przebieg zmienił się nieco po wojnie.

W czasie spaceru po małym getcie odnajdziemy takie wyspy pamięci i wsłuchamy się w ich opowieści o czasach wojny i Zagłady, ale też o przedwojennej Warszawie. Niektóre z budynków, zachowanych na terenie dzielnicy, są w złym stanie, a ich dalsze losy są niepewne – teren po getcie jest prężnie modernizowany.

gdzie: przy dawnym Szpitalu Bersohnów i Baumanów (ul. Sienna 60)
kiedy: 20 listopada (niedziela), godz. 11:00

Co zobaczymy w trakcie spaceru?

  • kilka fragmentów zachowanych murów getta, w tym też taki, który nie jest oznakowany, ale przetrwał wojnę;
  • dawny Szpital dla Dzieci im. Bersohnów i Baumanów, który nieprzerwanie działał w getcie i do którego trafiały dzieci z zamkniętej dzielnicy;
  • nowe rozwiązania architektoniczne, w których używa się ostańców z terenu byłego getta;
  • fragment synagogi Icchaka Meira Altera, cadyka z Góry Kalwarii, która w czasie wojny znajdowała się na granicy getta;
  • kamienicę, w której urodził się i mieszkał przed wojną kompozytor Mieczysław Wajnberg;

i wiele innych ciekawych miejsc.

Spacer poprowadzi Masza Makarowa z Działu Edukacji MGW. Jest przewodniczką miejską, historyczką i antropolożką. Prowadzi bloga „Warszawa na pamięć” (@warsaw.to.remember) na Instagramie.

Spacer potrwa ok. 3 godz. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Spacer varsavianistyczny „śladami getta warszawskiego” wpisuje się w program obchodów 82. rocznicy zamknięcia getta warszawskiego, zorganizowanych razem z Towarzystwem Społeczno-Kulturalnym Żydów w Polsce oraz Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego.