„Przypowieść o księciu, który myślał, że jest indykiem”
Zapraszamy na pierwszy odcinek cyklu „Opowieści rabina Nachmana z Bracławia”, zatytułowany „Przypowieść o księciu, który myślał, że jest indykiem”
14 grudnia 2020
Nachman z Bracławia był chasydzkim cadykiem, żyjącym na przełomie XVIII i XIX wieku. Jego uczniowie wierzyli, że w jego przypowieściach jest zawarta cała prawda o świecie. Opowieści Nachmana adresowane są nie tylko do najmłodszego odbiorcy, który na pewno z przyjemnością zanurzy się w magiczny świat żydowskiego folkloru. Dorosły słuchacz pod baśniową fabuła odnajdzie najgłębsze pokłady żydowskiej duchowości. A ten, kto zna kabałę żydowską może w opowieściach Nachamna z Bracławia próbować odszukać jej wątki.
Nachman z Bracławia był prawnukiem twórcy chasydyzmu polskiego – Izraela ben Eliezera – Baal Szem Towa i przywódcą grupy religijnej, która po śmierci Nachmana nie chciała wybrać jego następcy: nikt nie wydawał się godzien by go zastąpić. Do dziś chasydzi bracławscy nie mają żyjącego cadyka, stąd nazywani są „tojte chasidim”, „martwymi chasydami”.
„Opowieści rabina Nachmana z Bracławia” w opracowaniu Heryka Halkowskiego
reżyseria: Paweł Passini
muzyka i realizacja nagrań: Daniel Słomiński
ilustracje: Ines Taña
animacja: Justyna Mieleszko
czytają: Jarosław Tomica, Paweł Janyst, Dariusz Jeż, Paweł Passini
produkcja: Muzeum Getta Warszawskiego, Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie