„Pamięć i przyszłość” | Serial o Polsko-Izraelskiej Orkiestrze Symfonicznej vol. 2
Drugi odcinek filmowego reportażu przedstawiającego kulisy powstania i pierwszych prób Polsko-Izraelskiej Młodzieżowej Orkiestry Symfonicznej.
19 kwietnia, w dzień 80. rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim, w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej obędzie się koncert „Pamięć i przyszłość” Polsko-Izraelskiej Młodzieżowej Orkiestry Symfonicznej. O kulisach powstania orkiestry, pierwszych próbach oraz o relacjach między artystami z Polski i Izraela opowiada serial dokumentalny zrealizowany przez studio filmowe AUTOGRAF.
W filmie wystąpili: dyrygentka Orkiestry Anna Sułkowska-Migoń, wicedyrektor Orkiestry Symfonicznej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina Aleksander Zwierz oraz uczestniczki i uczestnicy Orkiestry.
Koncert, poza symbolicznym przesłaniem i oddaniem hołdu zarówno żydowskim, jak i polskim ofiarom nazistowskiego terroru, podkreśla znaczenie relacji polsko-żydowskich opartych na wzajemnym szacunku dla wspólnej wielowiekowej tradycji i prawdzie historycznej. Jest to również spotkanie młodych muzyków z Polski i Izraela, którego nadrzędną ideą jest przełamywanie barier i stereotypów, tworzenie nowych relacji między młodym pokoleniem Polaków i Żydów, dlatego też muzycy z obu krajów, pamiętając o przeszłości – zagrają dla przyszłości. W programie koncertu: premierowe wykonanie utworu „Tenebrae” Elżbiety Sikory oraz VIII Symfonia op.83 „Kwiaty Polskie” Mieczysława Weinberga.
Wykonawcy:
- Anna Sułkowska-Migoń – dyrygentka;
- Polski Narodowy Chór Młodzieżowy;
- Agnieszka Franków-Żelazny – dyrektor artystyczny Polskiego Narodowego Chóru Młodzieżowego;
- Pavlo Tolstoy – tenor;
- Aleksandra Florek – sopran;
- Dominika Kazimierska – alt;
- Natalia Darkowska – alt;
- Polsko-Izraelska Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna (Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina i Jerusalem Academy of Music and Dance);
- Nachman Turgeman – kantor.