Obchody wybuchu powstania w getcie warszawskim w latach 40. XX wieku

Pierwsze obchody rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim odbyły się w Polsce w 1945 roku, choć już rok wcześniej uroczystości rocznicowe zorganizowano m.in. w Stanach Zjednoczonych.

W 1945 roku w Warszawie na gruzach getta, w pobliżu Koszar Wołyńskich, przedstawiciele organizacji i partii żydowskich po raz pierwszy złożyli wieńce i oddali cześć bohaterom powstania. Rok później w tym miejscu odsłonięto pierwszy pomnik Bohaterów Getta zaprojektowany przez Leona Marka Suzina, a w 1948 roku stanął tam monument Natana Rapaporta, który z czasem stał się ikoną powstania w getcie warszawskim. Pomnik Bohaterów Getta został uroczyście odsłonięty 19 kwietnia 1948 roku, w piątą rocznicę powstania.

Od 1946 roku uroczystości rocznicowe odbywały się w całej Polsce – wszędzie tam, gdzie istniały większe skupiska żydowskie. Najważniejszym regionem osadnictwa żydowskiego był Dolny Śląsk, gdzie lokalne komitety żydowskie organizowały uroczyste akademie i wieczornice, a ulicom nadawano nazwy Bohaterów Getta Warszawskiego.

Obchody wybuchu powstania w getcie warszawskim w latach 40.