Letnie dyżury archeologiczne
Od 22 czerwca zapraszamy na dyżury archeologiczne na terenie wykopalisk przy dawnej Miłej 18. Wstęp wolny
Gdzie? Teren wykopalisk archeologicznych przy tzw. Bunkrze Anielewicza | skrzyżowanie ul. Miłej i Dubois
Kiedy? od 22 czerwca do 30 września
Godziny otwarcia wykopalisk: 12:00–17:00 (wtorku do niedzieli)
Oprowadzanie po terenie wykopalisk: 12.00, 13.00, 14.00, 15.00, 16.00.
Na miejscu będzie można również skorzystać z audioprzewodnika.
Po odwiedzeniu wykopalisk nie zapomnijcie podzielić się z nami swoją opinią i wypełnijcie ankietę: https://forms.office.com/e/z0fB5PfwXM
Podczas prac archeologicznych przeprowadzonych latem 2022 roku w najbliższym otoczeniu tzw. Bunkra Anielewicza badacze dotarli do zasypanych piwnic XIX-wiecznych kamienic, które zostały zniszczone podczas powstania w getcie warszawskim lub po jego zakończeniu.
Odkopano piwnice kamienic o podwójnych adresach Miła 18/ Muranowska 39 oraz Miła 20/Muranowska 41. W piwnicy kamienicy przy Muranowskiej 41 odsłonięto fragmenty konstrukcji, które prawdopodobnie stanowiły część tzw. Bunkra Anielewicza. Badacze znaleźli w miejscu prowadzonych badań kilka tysięcy artefaktów, w tym obiekty kultu religijnego, takie jak tefilin, fragmenty żydowskich modlitewników oraz naczynia do rytualnego obmywania rąk.
Schron, mieszczący się przy dawnej Miłej 18, najpierw wykorzystywany był przez szmuglerów, którzy dostarczali z tzw. aryjskiej strony towar do getta i wykorzystywali kryjówkę jako magazyn. Podczas powstania w getcie warszawskim przyjęli tam inne osoby cywilne, które mogły pozwolić sobie na wykupienie miejsca w takiej kryjówce. Pod koniec kwietnia 1943 roku trafili tam również członkinie i członkowie Żydowskiej Organizacji Bojowej. To właśnie tu pod koniec powstania ukrywało się dowództwo ŻOB, między innymi Mordechaj Anielewicz. 8 maja 1943 roku, otoczeni przez Niemców i pozbawieni możliwości dalszej walki, popełnili zbiorowe samobójstwo.