1944-1946: Ostatni, wojenny rozdział dziejów szpitala | prof. Konrad Zieliński
Zapraszamy do obejrzenia filmu poświęconego jedenastej galerii wystawy stałej Muzeum Getta Warszawskiego – „1944–1946: Ostatni, wojenny rozdział dziejów szpitala”.
Budynek szpitala, będący świadkiem dramatycznej historii, przetrwał wojnę. Począwszy od końca 1943 roku był symbolem getta i ukrywających się Żydów, świadkiem utworzenia przez Niemców w ruinach getta obozu koncentracyjnego (KL Warschau), powstania warszawskiego w 1944 roku i walczących w nim ocalałych bojowników ŻOB, a także miejscem badań podjętych przez garstkę żydowskich historyków zaraz po zakończeniu okupacji niemieckiej, kiedy to Centralny Komitet Żydów Polskich umieścił w budynku szpitala pierwszą część odnalezionego we wrześniu 1946 r. archiwum Oneg Szabat.
Zrujnowana Warszawa wyryła się w pamięci ocalałych Żydów, którzy zaczęli powracać do miasta w 1945 roku. Ocalały z getta budynek szpitala był jedną z nielicznych zachowanych budowli należących do instytucji żydowskich. Ostatnia galeria powinna łączyć wszystkie elementy układanki w jedną narrację o dawnym budynku żydowskiego szpitala.
W filmie wystąpił kurator galerii prof. Konrad Zieliński.