Fotorelacja | Wystawa MGW w Senacie

29 marca w Senacie RP zainaugurowano obchody ustanowionego przez Izbę Wyższą Roku Pamięci Bohaterek i Bohaterów Getta Warszawskiego. Inauguracji towarzyszyła prezentacja wybranych eksponatów z Muzeum Getta Warszawskiego oraz kampanii #AkcjaŻonkile Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

„To dla nas wielki zaszczyt i honor otworzyć wystawę upamiętniającą heroiczne wysiłki ludzi skazanych na zagładę przez machinę śmierci zbudowaną przez III Rzeszę” – powiedział na otwarciu spotkania Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki. „Myśleliśmy, że te straszne czasy nigdy nie wrócą. Okazało się, że duch zła ciągle krąży po świecie. Widać to w Buczy, Irpieniu, Borodziance czy innych miejscach kaźni niewinnej ludności cywilnej, torturowanej i zabijanej tylko za to, że są Ukraińcami. To jest memento i zobowiązanie dla nas wszystkich, by być czujnymi (…) i nigdy więcej nie pozwolić na taką skalę zagłady” – dodał.

Przemówienia wygłosiły też wicedyrektor Muzeum Getta Warszawskiego Hanna Wróblewska, zastępca dyrektora do spraw muzealnych Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN Jolanta Gumula oraz inicjatorka organizacji Roku Pamięci Bohaterek i Bohaterów Getta Warszawskiego Senator Halina Bieda.

Na ceremonii obecni byli również: ambasador Izraela w Polsce Yacov Livne, naczelny rabin Polski Michael Schudrich, wicemarszałkowie Senatu Bogdan Borusiewicz i Gabriela Morawska-Stanecka oraz przedstawiciele Muzeum Getta Warszawskiego i Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Muzeum Getta Warszawskiego zaprezentowało na wystawie plakaty grafika Kuby Mazurkiewicza przedstawiające historię powstania w getcie warszawskim oraz pracę niemieckiego artysty Gustava Metzgera, która stanowi interpretację jednego z najsłynniejszych zdjęć z Raportu Stroopa. „Wierzymy, że artyści i artystki są tymi, z którymi chcemy ponieść pamięć o powstaniu, o getcie warszawskim, o tych, którzy przeminęli” – skomentowała wybór eksponatów Hanna Wróblewska.

Wystawa w Senacie potrwa do 10 maja 2023 roku. Szczegółowa informacja o innych wydarzeniach zorganizowanych w związku z 80. rocznicą Powstania w Getcie Warszawskim znajduję się na stronie https://warsaw1943.pl/.