Fotorelacja | Premiera kompozycji „Kadisz 1942” Krzesimira Dębskiego

16 listopada 2022 roku w Filharmonii Narodowej w Warszawie odbyła się premiera kompozycji Krzesimira Dębskiego „Kadisz 1942” w wykonaniu Primuz Chamber Orchestra pod batutą kompozytora.

Kompozycja na orkiestrę symfoniczną stanowi część wspólnego projektu Muzeum Getta Warszawskiego, Żydowskiego Instytutu Historycznego i Państwowego Muzeum na Majdanku, tworzonego przy udziale Towarzystwa Projektów Edukacyjnych. Projekt powstał w ramach upamiętnienia Zagłady Żydów w 80. rocznicę niemieckiej akcji „Reinhardt”, której celem była eksterminacja ludności żydowskiej na terenie Generalnego Gubernatorstwa i Okręgu Białostockiego.

Przed koncertem dyrektor Muzeum Getta Warszawskiego Albert Stankowski odczytał list sekretarza stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosława Sellina, który podkreślił, że „oddajemy hołd milionom ofiar niemieckiego hitleryzmu, systemu totalitarnego, który najpierw zmienił język i znaczenie słów, a dla zakamuflowania popełnianych przez siebie zbrodni używał eufemizmów: „Ostateczne rozwiązanie kwestii żydowskiej” czy «Akcja Reinhardt»”.

Przemówienie wygłosiła również dyrektorka Żydowskiego Instytutu Historycznego Monika Krawczyk.

Na premierze obecni byli przedstawiciele władz państwowych i lokalnych, instytucji kultury i organizacji żydowskich, m.in.: sekretarz stanu ds. polityki europejskiej Arkadiusz Mularczyk, ambasador Izraela Yacob Livne, wiceprzewodniczący Stowarzyszenia ŻiH, Ocalały Marian Turski i Ocalały Marian Kalwary ze Stowarzyszenia Żydów Kombatantów i Poszkodowanych w II Wojnie Światowej.