Fotorelacja | „Aktion Reinhardt” w kinie Iluzjon

3 września w warszawskim kinie Iluzjon obył się pokaz dokumentu „Aktion Reinhardt”, opowiadającego o zagładzie Żydów na terenie Generalnego Gubernatorstwa i okręgu białostockiego. Producentem filmu jest Muzeum Getta Warszawskiego.

Pokaz filmu odbył się przy pełnej sali i zakończył się spotkaniem z reżyserem Michałem Szymanowiczem prowadzonym przez dr. Jacka Konika z Działu Naukowo-Badawczego MGW. Widzowie pytali reżysera o realizację filmu, dobór wypowiedzi świadków oraz o emocje, które towarzyszyły mu podczas pracy na tak trudnym tematem. Obecne na sali nauczycielki szkolne zwróciły uwagę na to, że jest to niezwykle potrzebny materiał edukacyjny.

Akcja „Reinhardt” została przeprowadzona przez nazistowskie Niemcy w ramach tzw. ostatniego rozwiązania kwestii żydowskiej w latach 1942–1943. To właśnie w tym czasie utworzono obozy zagłady w Sobiborze, Treblince i Bełżcu. W ciągu kilkunastu miesięcy straciło życie blisko 1,8 mln osób – w większości byli to polscy Żydzi.

Obraz Michała Szymanowicza stanowi część obchodów 80. rocznicy Akcji „Reinhardt” – jest to pierwszy polski dokument opisujący te dramatyczne wydarzenia. Premierowy pokaz w kinie Iluzjon odbył się w ramach 19. edycji Festiwalu Warszawa Singera.