Fotorelacja | Oprowadzanie po wystawie „Spośród tysięcy…”

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z oprowadzania po wystawie plenerowej „Spośród tysięcy…”, które odbyło się 4 września w ramach Festiwalu Warszawa Singera.

Wystawa na placu Grzybowskim poświęcona jest ofiarom „Wielkiej Akcji” w getcie warszawskim (22.07.1942-21.09.1942) której 80. rocznica przypada w tym roku. W ciągu dwóch miesięcy trwania „Grossaktion” wywieziono z Warszawy i zamordowano w obozie zagłady w Treblince ok. 300 tys. Żydów; przede wszystkim dzieci, kobiet i osób starszych. „Akcja” trwała do 21 września 1942 roku.

Po 20 miesiącach uwięzienia w getcie ludności żydowskiej, Niemcy przystąpili do realizowania planu jej unicestwienia. „Wielką Akcją Likwidacyjną” („Gross Aktion”) nazwali operację deportacji Żydów z warszawskiego getta do obozu zagłady w Treblince. Była ona częścią trwającej od marca 1942 roku tzw. „Aktion „Reinhardt” – zaplanowanego, masowego mordu ludności żydowskiej na ziemiach polskich.

Organizatorzy wystawy wybrali wśród ofiar „Wielkiej Akcji” kilkanaście osób, zajmujących różną pozycję społeczną, mających odrębne poglądy polityczne i odmienny stosunek do religii. Wystawa przedstawia sylwetki m.in. poetki Henryki Łazowertówny, malarza Romana Kramsztyka, Adama Czerniakowa, pierwszego prezesa warszawskiego Judenratu i najstarszego wiekiem rabina warszawskiego getta – Icchaka Meira Kana.

Gości Festiwalu Warszawa Singera po wystawie oprowadziła Masza Makarowa – edukatorka MGW,  historyczką, licencjonowaną przewodniczką po Warszawie, autorką bloga Warszawa na pamięć (@warsaw.to.remember) na instagramie i doktorantką UW.

Wystawa potrwa do 31 grudnia 2022 roku.