83. rocznica zamknięcia granic getta warszawskiego

w nocy z 15 na 16 listopada 1940 roku zamknięto mury getta w Warszawie – mieście, w którym żyła największa społeczność żydowska w Europie. Tzw. żydowska dzielnica mieszkaniowa stała się faktem.

Niemal 400 tys. osób zostało uwięzionych na obszarze 4 km2, za wysoką, ceglaną ścianą.Budowa trzymetrowego muru rozpoczęła się jeszcze wiosną 1940 roku. Do getta prowadziły 22 strzeżone bramy, ich przekroczenie było możliwe jedynie po uzyskaniu odpowiedniego zezwolenia. Za złamanie tego przepisu, od października 1941 roku, groziła kara śmierci.

Wczoraj, 16 listopada, spotkaliśmy się pod fragmentem muru getta przy Siennej 55, by wraz Towarzystwem Społeczno-Kulturalnym Żydów w Polsce, Żydowskim Instytutem Historycznym, Gminą Wyznaniową Żydowską  w Warszawie, przedstawicielami korpusów dyplomatycznych, władz państwowych i miejskich, organizacji kulturalnych i społecznych oraz Sprawiedliwymi Wśród Narodów Świata, upamiętnić 83. rocznicę zamknięcia granic getta warszawskiego i zapalić znicze w hołdzie dla wszystkich ofiar wojny, przemocy i antysemityzmu.

W uroczystości wzięli udział m.in. Jarosław Sellin, sekretarz stanu w Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Yacov Livne – ambasador Izraela, Viktor Elbling – ambasador Niemiec i Øystein Bø – ambasador Norwegii.

Ceremonia zakończyła się odmówieniem modlitwy przez Naczelnego Rabina Polski Michael Schudricha.