Getto warszawskie zostało zrównane z ziemią, przykryte gruzem, zabudowane w latach powojennych nowymi osiedlami. Jak odnaleźć jego ślady? Jak pamiętać o tym, czego nie ma?
W opowieści o powstaniu w getcie przez wiele lat dominowała narracja o bojowcach i bojowniczkach, którzy powstali z bronią w ręku. Ale badacze coraz częściej mówią o osobach cywilnych, które wtedy przebywały w getcie.
Drugi odcinek naszego podcastu "Miasto za murem" już dostępny! Tym razem ze strzępków informacji Michał Kukawski buduje opowieść o Żydowskim Związku Wojskowym - drugiej, obok Żydowskiej Organizacji Bojowej, organizacji, która brała udział w powstaniu w getcie.
Narzeczone, partnerki, przyjaciółki bojowców getta, obdarzone urodą i ciepłem, czy bojowniczki walczące przeciwko okupantowi tak samo jak mężczyźni? W tym odcinku rozmawiamy o historii dziewczyn i kobiet, które brały udział w żydowskim ruchu oporu i w powstaniu w getcie warszawskim.
19 kwietnia 2023 roku obchodzimy 80. rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim – pierwszego powstania wielkomiejskiego i największego zbrojnego zrywu ludności żydowskiej podczas II wojny światowej.
W ramach obchodów 82. rocznicy zamknięcia getta warszawskiego 16 listopada na placu Grzybowskim odbył się premierowy pokaz wideo-instalacji Karoliny fender Nosińskiej / jajkofilm „Miasto za…
16 listopada o godz. 13:00 rozpoczęły się oficjalne obchody 81. rocznicy zamknięcia granic getta warszawskiego. Odbyła się uroczystość zapalenia zniczy pod fragmentem muru getta przy…
16 listopada 2020 roku, w symbolicznym miejscu, przy Siennej 53 w Warszawie, na terenie XII LO im. H. Sienkiewicza, przy fragmencie muru getta warszawskiego odbyły…