„Zanim powstawało getto, to to getto Niemcy przygotowywali w ten sposób, że zamurowywali ulice…”

Muzeum Getta Warszawskiego zaprasza na pierwszy film z cyklu „Był mur”. To hasło przewodnie obchodów 80. rocznicy zamknięcia granic getta warszawskiego, organizowanych przez MGW we współpracy z TSKŻ i MKiDN, pod patronatem honorowym Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy Rafała Trzaskowskiego i ze wsparciem 20 patronów oraz siedmiu patronów medialnych. Wybrane przez Dział Naukowy MGW i publikowane tutaj fragmenty filmów to część Archiwum Historii Mówionej Muzeum Powstania Warszawskiego, które udostępnia je nam w ramach współpracy pomiędzy naszymi instytucjami.

Rozmowy z cywilami-warszawiakami i żołnierzami-weteranami AK przybliżają czas, w którym  jesienią 1940 r. mieszkańców Warszawy podzielił mur. Ostateczne zamknięcie granic getta warszawskiego nastąpiło 16 listopada 1940 r.

„Zanim powstawało getto, to to getto Niemcy przygotowywali w ten sposób, że zamurowywali ulice i na przykład wyjście Łuckiej do Towarowej było zamknięte, bo getto miało być do Towarowej” – mówi ur. 18 lipca 1926 r. w Boryszewie koło Sochaczewa Marian Przeździecki „Żbik”, żołnierz Pułku „Baszta” w 3. kompanii 3. plutonu.