XIII Dni Pamięci w Łodzi

Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce, Teatr im. Stefana Jaracza oraz Urząd Marszałkowski w Łodzi zapraszają na XIII Dni Pamięci, które odbywać się będą w Łodzi w dniach 27–30 stycznia. Pełny program dostępny jest na stronie TSKŻ.

Dni Pamięci rozpoczną się 27 stycznia o 12.00 składaniem kwiatów pod pomnikiem na Stacji Radegast. O godzinie 18.00 tego samego dnia odbędzie się koncert inauguracyjny pt. „Hemar ODnowa” – twórczość znanego artysty przedstawiana tu jest w nowej odsłonie. W następnych dniach uczestników XIII Dni Pamięci czekają pokazy monodramów, spotkanie z autorką książki „Byłem fotografem w Auschwitz – prawdziwa historia Wilhelma Brassego” Anną Dąbrowską oraz dyskusja wokół książki „Tańczymy zaczarowani taniec młodości” przedstawiającej twórczość łódzkiej awangardy żydowskiej.

Organizatorzy przygotowali również Pakiet Edukacyjny dla młodzieży szkolnej. W tym roku uczniowie będą mogli wziąć udział m.in. w warsztatach przygotowanych przez Muzeum Getta Warszawskiego oraz Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi. Warsztaty dla ostatniej klasy uczniów szkoły podstawowej i szkół ponadpodstawowych odbędą się 30 oraz 31 stycznia o godz. 11.00 i 13.00. Udział bezpłatny.

„Tegoroczna edycja jest wyjątkowa, bo w jej tle, tuż obok, u naszych ukraińskich sąsiadów, toczy się okrutna wojna. (…) trzeba uświadamiać przyszłym pokoleniom, czym może skończyć się nieuzasadniona nienawiść. Musimy zrobić wszystko, żeby edukować młodych ludzi i pomóc uniknąć błędów, które, jak widać, mogą się powtarzać”  – powiedział prezes zarządu TSKŻ Artur Hofman o XIII Dniach Pamięci w Łodzi.

Powstałe w 2010 roku Dni Pamięci w Łodzi nawiązują do ustanowionego przez ONZ Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, który przypada na 27 stycznia. Głównym celem obchodów jest pielęgnowanie wspólnej polsko-żydowskiej historii i pamięci o ofiarach wojny oraz poszerzenie wiedzy na temat kultury żydowskiej. W tym roku Muzeum Getta Warszawskiego po raz kolejny jest partnerem Dni Pamięci.

Szczegółowy program XIII Dni Pamięci dostępny jest na stronie TSKŻ.