Uroczystość zasadzenia Dębu Pamięci poświęconego majorowi Baruchowi Steinbergowi.

W ramach projektu „Katyń… ocalić od zapomnienia” 24 czerwca 2021 roku na terenie Zespołu Szkół Lauder-Morasha w Warszawie odbyła się uroczystość zasadzenia Dębu Pamięci poświęconego majorowi Baruchowi Steinbergowi.

W uroczystości wzięli udział: Minister Jarosław Sellin, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Wojciech Lesiak, zastępca Burmistrza Dzielnicy Wola, Albert Stankowski, Dyrektor Muzeum Getta Warszawskiego, Artur Hofman, Prezes Towarzystwo Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce oraz władze szkoły, nauczyciele i uczniowie.

Major Baruch Steinberg był naczelnym rabinem Wojska Polskiego. Urodził się 14 grudnia 1897 roku w Przemyślanach w Austro-Węgrzech w polsko-żydowskiej rodzinie z tradycjami posługi rabinackiej. Był członkiem Polskiej Organizacji Wojskowej. Brał udział w wojnie obronnej Lwowa w 1919 roku prowadząc działalność wywiadowczą. W 1936 roku został naczelnym rabinem Wojska Polskiego. W 1937 roku zorganizował w dniu 11 listopada nabożeństwo w intencji Polski. Będąc zwolennikiem Józefa Piłsudskiego działał na polu większej aktywności Żydów w państwie polskim. Po 17 września dostał się do niewoli sowieckiej i przebywał w obozie jenieckim w Starobielsku, gdzie przewodził nabożeństwom, na które uczęszczali również chrześcijanie. W wigilię Bożego Narodzenia wywieziony został, wraz z innymi duchownymi kapelanami wielu wyznań do więzienia na Butyrkach w Moskwie. Stamtąd powrócił do Kozielska, a 12 kwietnia 1940 roku został zamordowany w Katyniu.

W 2007 roku Steinberg awansowany został pośmiertnie do stopnia podpułkownika. Jesienią 2018 roku Prezydent RP Andrzej Duda odznaczył go pośmiertnie Orderem Orła Białego.

 

 

 

Zdjęcia – Janusz Wąż