Spotkanie z Judy Batalion w Brukseli

Masza Makarowa z Działu Edukacji MGW poprowadziła 24 kwietnia spotkanie z Judy Batalion, publicystką i pisarką, autorką wydanego w 2021 roku bestsellera „The Light of Days” o bohaterkach żydowskiego ruchu oporu w czasie II wojny światowej. Spotkanie odbyło się w Instytucie Polskim w Brukseli.

„The Light of Days” to opowieść o wojnie, walce o wolność, wyjątkowej odwadze, kobiecej przyjaźni i sile przetrwania w obliczu ogromnych przeciwności losu. Książka stała się bestsellerem „New York Timesa” i zdobyła nagrody „National Jewish Book Award” oraz „Canadian Jewish Literary Award”. Została przetłumaczona na 22 języki, w tym na oficjalne języki Belgii – francuski i niderlandzki. Powstała również w wersji dla młodych czytelników. Jej ekranizację planuje Steven Spielberg, dla którego Judy Batalion współtworzy scenariusz.

„The Light of Days” jest owocem naukowych badań autorki w Bibliotece Brytyjskiej na temat żydowskich bojowniczek. Podczas nich Judy przypadkowo natknęła się na zakurzoną, starą książkę w języku jidysz – Freuen in di Ghettos („Kobiety w gettach”). Ten thriller o „dziewczynach z getta” stał się bezpośrednią inspiracją do powstania „The Light of Days”.

Spotkanie z Judy Batalion w Brukseli odbyło się w ramach obchodów 80. rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim. Nie był to pierwszy raz, kiedy pisarka uczestniczyła w prowadzonym przez MGW spotkaniu – w styczniu 2023 r. webinarium z jej udziałem rozpoczęło cykl spotkań związanych z 80. rocznicą Powstania w Getcie Warszawskim organizowanych przez Muzeum Getta Warszawskiego.