Spotkanie z autorem komiksu „Getto płonie” i oprowadzanie po wystawie

Zapraszamy na spotkanie z autorem komiksu „Getto płonie” Tomaszem Bereźnickim, które odbędzie się 24 maja o godz. 18:30. Spotkanie poprzedzi oprowadzanie po opartej na komiksie wystawie Muzeum Getta Warszawskiego na Placu Grzybowskim.

Publikacja autorstwa Tomasza Bereźnickiego jest jedną z nielicznych na polskim rynku wydawniczym pozycji ukazujących dramat powstańców w getcie warszawskim w formie komiksu. To pozycja tym bardziej niezwykła, że tragiczne wydarzenia poznajemy, śledząc losy trzech młodych Żydówek, koleżanek z podwórka, które w obliczu niemieckiego nazistowskiego terroru stają z bronią w ręku do walki z okupantem.

Narratorką jest Daniela, łączniczka i sanitariuszka Żydowskiej Organizacji Bojowej, cudem ocalała z niemieckiej pacyfikacji bunkra przy ulicy Miłej 18. Dzięki niej poznajemy historię getta od początków jego utworzenia, poprzez życie codzienne mieszkańców, po wydarzenia na Umschlagplatz latem 1942 r. i deportację Żydów z getta do obozu zagłady w Treblince. Obserwujemy brutalność i bezwzględność nazistowskich oprawców, a także heroiczną walkę młodych bojowniczek i bojowców, świadomych nieuchronności losu i gotowych na śmierć.

Po wystawie na Placu Grzybowskim uczestników wydarzenia oprowadzi jej kurator – dr Paweł Freus z Działu Naukowo-Badawczego MGW. Spotkanie z Tomaszem Bereźnickim poprowadzi Michał Chudoliński – socjolog, krytyk komiksowy i filmowy, wykładowca Collegium Civitas.

Udział w obu wydarzeniach jest bezpłatny.

Komiks „Getto płonie” jest dostępny w sprzedaży w sklepie internetowym Muzeum Getta Warszawskiego.