„Szpital Bersohnów i Baumanów” odc. 16

„Spacery varsavianistyczne śladami getta” to filmowy cykl felietonów, ukazujących historię miejsc i związanych z nimi ludzi. Jego wszystkie części to: Umschlagplatz; Bunkier Anielewicza; Pomnik Szmula Zygielbojma; Pomnik Bohaterów Getta; Pl. Grzybowski; ul. Mariańska i Szkoła Pielęgniarstwa; Synagoga Nożyków; Wielka Synagoga na Tłomackiem; ul. Nalewki; Kinoteatr Femina; Sądy na Lesznie; ul Chłodna; ul. Waliców; mur getta; Cmentarz Żydowski; Szpital Bersohnów i Baumanów – miejsce, w którym powstanie wystawa stała Muzeum Getta Warszawskiego.

Prezentacja cyklu towarzyszy obchodom 80. rocznicy zamknięcia granic getta warszawskiego, zorganizowanym przez Muzeum Getta Warszawskiego wspólnie z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego i TSKŻ-Towarzystwem Społeczno-Kulturalnym Żydów w Polsce. Główne obchody przypadły na dzień 16 listopada 2020 r.

Szpital Bersohnów i Baumanów to żydowska Warszawa w pigułce. Ufundowany przez dwie rodziny filantropów, powstał jeszcze pod zaborem rosyjskim w 1878 roku. Działał prawie 140 lat. Tu w przyszłości będzie się mieściła wystawa stała Muzeum Getta Warszawskiego. Zapraszamy na 16. odcinek „Spacerów varsavianistycznych śladami getta” .

 

„Spacery varsavianistyczne śladami getta” – odc. 16 „Szpital Bersohnów i Baumanów”