Wizyta prof. Ricardo Ruiz de la Serna w MGW
W poniedziałek 29 maja gościem MGW był Ricardo Ruiz de la Serna – wykładowca prawa na Uniwersytecie CEU San Pablo w Madrycie, członek hiszpańskiej delegacji Międzynarodowego Sojuszu na rzecz Pamięci o Holokauście. Profesor zwiedził wystawę MGW „Getto płonie” na Placu Grzybowskim, która powstała w oparciu o komiks autorstwa Tomasza Bereźnickiego.
Profesor Ruiz de la Serna specjalizuje się w prawie karnym i międzynarodowym, zajmuje się między innymi tematami antysemityzmu i negowania Holokaustu, mowy nienawiści oraz dyskryminacji. W hiszpańskim serwisie El Debate pisał o wystawie MGW„ Miasto żywych/Miasto umarłych”: Na poruszających zdjęciach twarze mieszkańców getta pojawiają się na ulicach dzisiejszej Warszawy. Tamto miasto już nie istnieje, ale jego mieszkańcy wracają do życia w miejscach, w których dziś spacerują zwiedzający (…) Dzięki Robertowi Wilczyńskiemu te dwa miasta – obecne i to, które już nie istnieje – łączą się na tych ulicach i tych twarzach.
W swoim artykule profesor Ruiz de la Serna wspomniał również o Żydowskim Związku Wojskowym – organizacji, która przez wiele lat była pomijana w historiografii, a która miała znaczący udział w żydowskim oporze zbrojnym podczas II wojny światowej. O historii i walce ŻZW podczas Powstania w Getcie Warszawskim opowiada także film „Dwie Flagi”, którego koproducentem jest Muzeum Getta Warszawskiego. Opowieść ta jest zbudowana w oparciu o nagrania archiwalne bojowczyń i bojowców ŻZW, nieznane dokumenty oraz unikatowe zdjęcia pozyskane z archiwów polskich i zagranicznych.
Profesor podczas swojej wizyty odwiedził również wystawę plenerową MGW „Getto płonie”, którą można oglądać na Placu Grzybowskim w Warszawie do końca tego roku. Wystawa powstała w oparciu o komiks autorstwa Tomasza Bereźnickiego – jedną z nielicznych na polskim rynku wydawniczym pozycji ukazujących dramat powstańców w getcie warszawskim w formie komiksu. Tragiczne wydarzenia poznajemy, śledząc losy trzech młodych Żydówek, koleżanek z podwórka, które w obliczu niemieckiego nazistowskiego terroru stają z bronią w ręku do walki z okupantem.