Fotorelacja | Premiera filmu dokumentalnego „Dwie flagi”

17 kwietnia w warszawskim Kinie „Kultura” odbyła się premiera filmu dokumentalnego „Dwie Flagi. Opowieść o Żydowskim Związku Wojskowym”. Premiera telewizyjna dokumentu odbędzie się 18 kwietnia o 21:05 na kanale TVP 1.

Film w reżyserii Jolanty Kessler opowiada o mało znanej organizacji wojskowej, która przez wiele lat była pomijana w historiografii. Ma na celu wypełnić lukę, która zaistniała po II wojnie światowej z przyczyn politycznych.

Wywodzący się z młodzieżowej organizacji „Beitar” Żydowski Związek Wojskowy był ugrupowaniem prawicowym, przez co w PRL pomijano jego zasługi w postaniu w getcie warszawskim, a badacze nie zajmowali się jego tematem. Jedynie w Izraelu Chaim Lazar niestrudzenie zbierał świadectwa o ŻZW i w 1966 r. wydał książkę „Muranowska 7”, do dziś nieprzetłumaczoną na język polski. Dopiero w ostatnich kilkunastu latach historycy w Polsce i Izraelu zaczęli badać tę organizację oraz pojawiło się kilka publikacji na jej temat.

Film przedstawia formację, która choć skromna liczebnie (około 400–450 osób), pozostawała jednak największą siłą bojową w getcie warszawskim, między innymi za sprawą intensywnych kontaktów z polskim podziemiem niepodległościowym – ugrupowaniami takimi jak Polska Ludowa Akcja Niepodległościowa, Korpus Bezpieczeństwa, a potem Armia Krajowa, które dostarczały gettu broń i amunicję.

W filmie wykorzystano nagrania archiwalne z żołnierzami ŻZW: Ziutą HartmanDawiem LandauJózefem Grynblattem i Felą Finkelsztein. Ich świadectwa uzupełnione są opiniami badaczy z Polski, Izraela i Francji.

Na pokazie premierowym obecny był Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński, który podkreślił, że film „Dwie flagi” wypełnia białą plamę w polskiej historii. „Mamy kolejne dzieło, które przeciwstawia się zapominaniu i zrzucaniu na margines bardzo ważnych tematów” – dodał.

Po premierze dokumentu odbyła się debata, w której udział wzięli: reżyserka filmu Jolanta Kessler, dyrektor Muzeum Getta Warszawskiego Albert Stankowski oraz historyk, wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego dr. hab. August Grabski. Dyskusja dotyczyła pracy nad filmem, a także omówieniu roli ŻZW w historii powstania w getcie warszawskim oraz składu tej organizacji, o której nadal wiemy za mało.

Dokument „Dwie Flagi. Opowieść o Żydowskim Związku Wojskowym” będzie miał swoją premierę w TVP1 18 kwietnia o godz. 21:05. Następne pokazy odbędą się w TVP Historia 20 kwietnia o 19:00 oraz w TVP Dokument w 20 kwietnia o 21:00.

Producentami filmu są Muzeum Getta Warszawskiego, Grupa Filmowa, FINA i TVP.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach wieloletniego programu rządowego „Niepodległa” w latach 2017-2022. 

Wsparcia finansowego udzielił Narodowy Bank Polski.